Auta z wózków golfowych. Mikro elektryki zasilane słońcem zamiast spalinówek

W Maracaibo w Wenezueli, mieście znanym niegdyś ze względu na złoża ropy, dwóch innowatorów próbuje wprowadzić nowy trend. Chcieliby, aby małe samochody elektryczne, zasilane energią słoneczną stały się alternatywą dla aut napędzanych benzyną.

Maracaibo słynęło z przemysłu naftowego
Maracaibo słynęło z przemysłu naftowegoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

43-letni technik elektryk José Cintron, opracował samochód zasilany energią słoneczną. Augusto Pradelli stworzył z kolei mały pojazd elektryczny, wyposażony także w panele PV. Oba samochody zostały stworzone na bazie... starych wózków golfowych.

Dużo słońca w Wenezueli

"Silniki elektryczne nie hałasują, nie wibrują, nie zanieczyszczają środowiska i są naszą przyszłością" - mówi Augusto Pradelli i zwraca uwagę, że wszyscy musimy ograniczać kryzys klimatu.

Małe pojazdy stworzone przez inżynierów mogą przewozić cztery osoby. Osiągają jak na razie do 40 km/h. Baterie w samochodach można ładować za pomocą paneli słonecznych. Wtedy ładowanie trwa ok. 10 godzin. A słońca w Wenezueli nie brakuje.

Inżynierowie sami sfinansowali swoje innowacje. Chcą wkrócr opracować hybrydowy samochód elektryczny, a ostatecznym celem jest jego skomercjalizowanie.

"Energia słoneczna to przyszłość, musimy przestać polegać na paliwach kopalnych" - powiedział Jose Cintron.

Ten region Wenezueli mierzy się często z przerwami w dostawie prądu, niedoborami paliwa lub gigantycznymi korkami do stacji benzynowych. Produkcja paliw spadła w Wenezueli z powodu złej konserwacji i braku inwestycji oraz modernizacji.

Maracaibo jest drugim co do wielkości miastem w Wenezueli. Przez cały rok panuje tu upał. Dlatego panele słoneczne miałyby z czego czerpać energię.

Inżynier Pradelli mówi, że prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zadeklarował wsparcie dla technologicznego projektu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas