Agresję wyładowali na miejskich rowerach. Wiemy, dlaczego rowery z Sosnowca są w opłakanym stanie
W wielu miejscach ich brakuje. W innych są dostępne, ale ich stan pozostawia wiele do życzenia. Kamery monitoringu zarejestrowały, skąd biorą się usterki miejskich rowerów.
Rower miejski ma służyć wszystkim jednakowo. W niektórych lokalizacjach w kraju na próżno szukać wypożyczalni dwóch kółek, a jeśli już są dostępne, to często są w opłakanym stanie. Mają przekrzywione kierownice, uszkodzone przerzutki i inne części. Dzięki nagraniu z monitoringu wiemy, dlaczego miejskie rowery są w wielu przypadkach w fatalnym stanie.
Na filmie nagranym przez kamery monitoringu przy Stadionie Ludowym w Sosnowcu widać, jak trzyosobowa grupa młodych osób w kapturach "zabawia się" z rowerami.
Już w pierwszych sekundach nagrania widać, jak jeden z nastolatków zeskakuje z roweru tuż przed parkingiem, a pojazd z wielkim impetem wjeżdża w postój i inne rowery. Następnie wandale krążą wokół rowerów, potrącają je i przewracają. Po skopaniu pojazdów młodzi odjeżdżają na nich ścieżką przeznaczoną dla ruchu pieszych.
Co grozi za niszczenie mienia publicznego? W zależności od wartości szkody osoba może być sądzona za wykroczenie lub przestępstwo.
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Problem związany z niszczeniem mienia, odnosi się także do elektrycznych hulajnóg, które niejednokrotnie są porozrzucane na chodnikach. We Francji oraz w Holandii co jakiś czas odbywa się wyławianie rowerów i hulajnów ze zbiorników wodnych.