Aktywiści skarżą Rosję. Krytykują słabą politykę klimatyczną
Rosyjski Trybunał Konstytucyjny rozpatruje pozew, który – jak mają nadzieję aktywiści – podniesie świadomość na temat emisji w kraju.
Rosyjski Trybunał Konstytucyjny rozpatruje skargę wniesioną przez 18 osób i organizację pozarządową Ecodefense. Aktywiści są zdania, że niewystarczające działania państwa rosyjskiego na rzecz ograniczenia krajowej emisji gazów cieplarnianych naruszają prawo do życia, zdrowia i zdrowego środowiska.
Inna organizacja, która planowała przyłączyć się do sprawy - Moskwa Helsinki - została w zeszłym roku zdelegalizowana przez inny rosyjski sąd. Była to najstarsza organizacja praw człowieka w kraju.
Zobacz również:
“Polityka klimatyczna Rosji jest zbyt słaba”
Już wcześniej powodowie zwrócili się do Sądu Najwyższego Rosji o zbadanie krajowej polityki klimatycznej, ten jednak odmówił zajęcia się tą sprawą. Następnie złożyli nową skargę do Trybunału Konstytucyjnego, który jest odpowiedzialny za przestrzeganie konstytucji kraju. Trybunał rozstrzygał w przeszłości niektóre sprawy środowiskowe, w tym dotyczące odpowiedzialności państwa za katastrofę nuklearną w Czarnobylu, ale nie zajął się jeszcze zmianą klimatu.
"Upieramy się w tej sprawie, bo obecna polityka klimatyczna Rosji jest zbyt słaba i nie jest w stanie uchronić nas przed najbardziej katastrofalnymi konsekwencjami zmian klimatu" - stwierdził Władimir Śliwiak z Ecodefense.
Zgłaszający twierdzą, że rosyjskie plany klimatyczne są niepotwierdzone naukowo i nieskuteczne w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. Uważają, że plany te należy znacznie zaostrzyć, aby były zgodne z porozumieniem paryskim.
Część twierdzenia koncentruje się na roli Rosji jako największego na świecie źródła metanu pochodzącego z wydobycia paliw kopalnych. Rosyjska infrastruktura gazowa jest notorycznie nieszczelna i jest odpowiedzialna za znaczną część wycieków nademisyjnych.
Plany klimatyczne Rosji
Strategia energetyczna Rosji koncentruje się niemal wyłącznie na wydobyciu, zużyciu i eksporcie paliw kopalnych, a jej plany klimatyczne w dużej mierze opierają się na tym, że krajowe lasy pochłaniają dwutlenek węgla.
Rosja jest szczególnie narażona na załamanie klimatyczne, a jej średnie temperatury rosną dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. W pozwie przedstawiono wpływ fal upałów i poważnego zanieczyszczenia powietrza na skutek pożarów lasów na część powodów mieszkających w dużych rosyjskich miastach.
W miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego w Rosji można spodziewać się częstszych i intensywniejszych fal upałów, suszy i ekstremalnych opadów deszczu. Tej wiosny na Uralu i na Syberii doszło do niezwykle poważnych powodzi, które zmusiły dziesiątki tysięcy ludzi do ewakuacji swoich domów.
Do tej pory wytoczono niewiele procesów sądowych skupiających się na krótkotrwałych, ale niezwykle silnych substancjach zanieczyszczających klimat, takich jak metan, ale naukowcy spodziewają się w przyszłości większej liczby postępowań sądowych na ten temat.