Wszyscy Polacy spotkają się przy okrągłym stole. Chodzi o reformę lasów

Zapowiadany w styczniu okrągły stół w sprawie lasów odbędzie się na wiosnę. Informację tę przekazał wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Będzie to prawdopodobnie pierwsza taka ogólnopolska debata na temat przyszłości lasów w dobie kryzysu środowiskowego.

Na przełomie marca i kwietnia najprawdopodobniej odbędzie się "Ogólnopolska narada o lasach"
Na przełomie marca i kwietnia najprawdopodobniej odbędzie się "Ogólnopolska narada o lasach"/News LubuskiEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na przełomie marca i kwietnia najprawdopodobniej odbędzie się "Ogólnopolska narada o lasach". Jej celem będzie wypracowanie zmian dotyczących zarządzania lasami i zwiększenie obszarów chronionych do 20 proc. Chodzi m.in. o ochronę wrażliwych terenów podmokłych. Dorożała podkreśla, że równocześnie zostaną zabezpieczone interesy polskiego przemysłu drzewnego.

“Niestety w ostatnich latach dochodziło do patologii. Gospodarka leśna prowadzona była w miejscach, które są uzdrowiskami, gdzie są cenne przyrodniczo zasoby, albo w górach" - mówi zastępca szefowej resortu klimatu.

W związku z tym na początku stycznia resort klimatu i środowiska podjął decyzję o tymczasowym ograniczeniu wycinki na 10 obszarach (Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy, a także w okolicy Iwonicz-Zdroju i Wrocławia).

Polacy przy jednym stole. Chodzi o lasy

W ogólnokrajowej debacie na temat polskich lasów mają wziąć udział wszyscy: leśnicy, przemysł drzewny, samorządy, mieszkańcy, organizacje pozarządowe i aktywiści.

Wiceminister klimatu i środowiska przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że debata ma połączyć wszystkie zainteresowane lasami strony. Mikołaj Dorożała podkreślił, że "Ogólnopolska narada o lasach" nie będzie jednorazową okazją do spotkania, a konsultacje mogą potrwać nawet rok.

"Podczas jednego spotkania nie da się wypracować kompromisu i konkretnych rozwiązań dotyczących lasów. To musi być proces, który trochę potrwa. Jako maksymalny horyzont czasowy widzę kwiecień 2025 roku. To jest czas, w którym bylibyśmy w stanie wypracować rozwiązania i propozycje prawne m.in. nowej ustawy o lasach, odpowiadającej na wyzwania XXI wieku" - dodał w rozmowie z PAP Dorożała.

Mikołaj Dorożała podkreślił, że "Ogólnopolska narada o lasach" nie będzie jednorazową okazją do spotkania, a konsultacje mogą potrwać nawet rok
Mikołaj Dorożała podkreślił, że "Ogólnopolska narada o lasach" nie będzie jednorazową okazją do spotkania, a konsultacje mogą potrwać nawet rokMarcin RutkiewiczEast News

Wróci certyfikacja FSC

Wiceminister zapowiedział też przywrócenie certyfikatu FSC. Lasy Państwowe wycofały się w ub. r. z certyfikacji, która gwarantuje, że drewno zostało pozyskane w sposób zrównoważony. Eksperci przewidywali, że rezygnacja z FSC będzie ciosem zarówno dla polskiej przyrody, jak i przedsiębiorców.

Dorożała poinformował w tym tygodniu, że wkrótce zajdą również zmiany w kwestii polowań. W planie jest m.in. objęcie niektórych gatunków ptaków zakazem polowań, zmniejszenie skali odstrzału dzików i ograniczenie polowań zbiorowych.

Polskie lasy przyszłości. Jak będą wyglądały za 50 lat?SCP

źródło: Interia/PAP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas