Te drzewa znikną z polskich lasów. Stanie się to szybciej niż zakładaliśmy
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Zmiana klimatu nikogo i niczego nie oszczędza, cierpią także drzewa. Część z nich zniknie z europejskich lasów. Jak przewiduje prof. Andrzej Jagodziński z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku dojdzie do tego prędzej niż wcześniej sądzono.
Zmianę klimatu odczuwamy na każdym kroku. Niestety dochodzi też do zmian w drzewostanach. Temperatura rośnie, a drzewa stają się bardziej narażone na śmierć z powodu gorszych warunków rozwoju. Jak donosi portal firmylesne.pl zagrożone wymarciem są gatunki drzew stanowiące aż 75 proc. lasów w Polsce.
Jakie drzewa wymrą w Polsce?
W badaniach wzięto pod uwagę amplitudę temperatur w ciągu roku i średnią temperaturę najcieplejszego kwartału oraz maksymalną temperaturę najcieplejszego miesiąca i ilość opadów atmosferycznych w najcieplejszym kwartale. Na tej podstawie przeprowadzono symulację stanu drzewostanów w europejskich lasach.
Jak przełoży się to na występowanie innych gatunków roślin, zwierząt i grzybów ściśle powiązanych z wymienionymi gatunkami drzew? Czy „zwolnione” miejsca zostaną „zagospodarowane” przez inne gatunki? Jeśli tak, to w jakim tempie? – powiedział prof. Jagodziński Gazecie Wyborczej.
[QUIZ] o liściach. Rozpoznasz popularne gatunki z parków i lasów?
Naukowcy uwzględnili gatunki istotne pod względem gospodarczym: jodłę pospolitą, olszę czarną, brzozę brodawkowatą, buka zwyczajnego, jesion wyniosły, modrzew europejski, świerk pospolity, sosnę zwyczajną oraz dęby szypułkowy i bezszypułkowy. Sprawdzono też te mniej istotne dla z punktu gospodarki: klon zwyczajny i klon jawor, grab pospolity, wiśnię ptasią, jarząb brekinię, lipę drobnolistną i szerokolistną oraz wiązy: górski, szypułkowy i pospolity.
W wyniku zmiany klimatu, zasięg geograficzny jodły pospolitej, buka zwyczajnego, jesiona wyniosłego oraz dębu szypułkowego i bezszypułkowego zwiększy się. Te, które są najbardziej zagrożone wymarciem to sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata. Przypomnijmy - te drzewa zajmują w Polsce 75 proc. powierzchni lasów.
Jak twierdzi prof. Jagodziński sosna, świerk oraz modrzew, mogą utracić ponad połowę zajmowanego dzisiaj obecnie areału w Europie. Najnowsze badania pokazują, że zmiany mogą nadejść szybciej niż wcześniej przypuszczano. Naukowcy twierdzą, że powinniśmy się ich spodziewać już za około trzydzieści lat, a nie pięćdziesięciu.
Jakie drzewa sadzić, by przetrwały zmianę klimatu?
Już informowaliśmy na łamach Zielonej Interii, że gatunki takie jak sosna, brzoza, świerk i modrzew są najbardziej narażone na wymarcie. Wynika to z faktu, że wśród drzew wykazują one najmniejszą odporność na zmiany klimatyczne i nie są w stanie nadążyć za przemianą warunków.
Jeśli więc planujemy sadzić drzewa na swoim terenie, warto zdecydować się na te gatunki, które są bardziej odporne na zmianę warunków. W efekcie będą one bezpieczniejsze w nadchodzących latach. Zmiany klimatyczne najlepiej przetrwają gatunki drzew takie jak jesion, jodła, dąb i buk.
Drzewa powinno się sadzić przede wszystkim w miastach. To w nich najczęściej brakuje drzew. Co więcej, niejednokrotnie są one wycinane, aby w ich miejscu ułożyć kostkę czy wylać beton. Coraz bardziej rozległe tereny są też przeznaczane na budowę nowych magazynów, fabryk czy osiedli. Aby temu przeciwdziałać, można brać udział w akcjach sadzenia, które są bardzo często organizowane.
Niejednokrotnie na takich wydarzeniach sadzonki drzew wsadza się w wyznaczonym przez organizatora do tego miejscu. W innych uczestnik dostaje sadzonkę do zasadzenia na własnej działce. Takie młode rośliny można również kupić samodzielnie w sklepach ogrodniczych.