Przysłużył się polskim górom. Przełęcz w Bieszczadach nazwana na jego cześć

Od blisko czterech lat Polskie Towarzystwo Tatrzańskie nie ustawało w wysiłkach, by upamiętnić jego działania. I udało się - od 1 stycznia 2025 r. jedna z przełęczy w Bieszczadach będzie nosić imię prof. Stanisława Leszczyckiego. Ma on na koncie wiele zasług, w tym ustanowienie granic Polski po II wojnie światowej.

Bieszczady
Bieszczady123RF/PICSEL

Urodzony w 1907 r. w Mielcu prof. Stanisław Leszczycki to polski geograf i działacz polityczny. Od młodości interesował się geografią, etnografią oraz heraldyką. Studia oraz praca na Uniwersytecie Jagiellońskim otworzyły mu drzwi do planowania i rozwoju turystyki.

Był też posłem, dyrektorem Instytutu Geograficznego na Uniwersytecie Warszawskim (gdzie uzyskał tytuł profesora) oraz pełnił funkcję redaktora naczelnego “Przeglądu Geograficznego”.

Starania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przyniosły efekt

Prof. Stanisław Leszczycki odegrał kluczową rolę w historii Bieszczadów po II Wojnie Światowej. To dzięki niemu część tych gór leży w Polsce. W 1945 r. Leszczycki brał udział w konferencji w Poczdamie jako ekspert ds. Bieszczadów. Wywalczył dla Polski tereny Gniazda Tarnicy, Ustrzyków Górnych, Halicza i Stuposian.

Duża część Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Stuposiany zawdzięcza mu swoje położenie. Wszystko przez to, że wytyczył południową granicę Polski wzdłuż biegu Sanu - dzięki temu blisko 300 km kwadratowych leży po polskiej stronie, w tym właśnie teren BPN.

prof. Stanisław LeszczyckiWikimedia Commons

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie miało powody, by od 2020 r. prowadzić aktywną kampanię na rzecz upamiętnienia prof. Stanisława Leszczyckiego. Jak podaje portal wbieszczady.pl chcą nadać jego imię bezimiennej przełęczy między Rozsypańcem i Haliczem na terenie Gniazda Tarnicy w Bieszczadach.

PTT planuje też konferencję na 8 maja 2026 r., w 119 rocznicę urodzin Leszczyckiego. W planach jest zaproszenie prelegentów z różnych instytucji, w tym z Nadleśnictwa Stuposiany, Bieszczadzkiego Parku Narodowego czy Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN.

Tylko kilka podpisów, by upamiętnić prof. Leszczyckiego w Bieszczadach

Zgodnie z przepisami ustawy o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych, by nadać przełęczy imię profesora należy spełnić kilka wymogów prawnych. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie ma w obowiązku złożyć do Rady Gminy Lutowiska wniosek. Musi on być opatrzony odpowiednimi opiniami, m.in. zarządów województw, starosty powiatu oraz zawierać mapę topograficzną z zaznaczonym obiektem.

Później Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych rozpatruje wniosek. Po pozytywnym rozpatrzeniu oraz zaakceptowaniu przez ministra administracji zmiana, czyli nadanie przełęczy imienia prof. Stanisława Leszczyckiego, wejdzie w życie 1 stycznia.

Interia.pl© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas