Przyrodnicy ogłosili sukces. Nowe rezerwaty w sercu małopolskich Karpat

Kolejne tereny w Polsce zostaną objęte dodatkową formą ochrony przyrody. Już teraz wiadomo, że dwa spośród 100 planowanych rezerwatów przyrody będą chronić dziką przyrodę Karpat. To dobra wiadomość m.in. dla ornitologów, którzy o objęcie rezerwatem miejsc w Beskidzie Niskim walczyli od kilku lat.

Na terenie Beskidu Niskiego zostały powołane dwa nowe rezerwaty - Kozie Żebro i Marokwiec-Gródek
Na terenie Beskidu Niskiego zostały powołane dwa nowe rezerwaty - Kozie Żebro i Marokwiec-GródekWojciech ZatwarnickiEast News

Warto podkreślić, że powołane w malowniczym Beskidzie Niskim rezerwaty wypełnią lukę w obszarach o wysokim reżimie ochronnym między bogatym w rezerwaty Beskidem Sądeckim a Magurskim Parkiem Narodowym.

Beskid Niski wznosi się w granicach dwóch województw: podkarpackiego i małopolskiego i leży na pograniczu Polski i Słowacji po obu stronach Karpat.

Małopolska z nowymi rezerwatami przyrody

Na terenie Beskidu Niskiego właśnie zostały powołane dwa nowe rezerwaty - Kozie Żebro i Marokwiec-Gródek. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podpisał 4 grudnia 2024 r. oficjalne dokumenty.

Kozie Żebro to nazwa szczytu leżącego w zachodniej części Beskidu Niskiego, to popularne miejsce wśród piechurów, teraz także miejsce otoczone wysoką formą ochrony.

W rezerwacie Kozie Żebro występują organizmy zaliczone do grupy reliktów puszczańskich. To m.in. fascynujące gatunki chrząszczy, grzybów oraz porostów, które bytują na terenie dobrze zachowanych zbiorowisk buczyny karpackiej. Można wymienić tu, chociażby: chrząszcze wynurta i zęboszyjkę ognistą, porosty koralóweczkę śluzowatą i złociszka jaskrawego oraz grzyby świecznicę rozgałęzioną i korzaka różnokształtnego.

Niektóre okazy, np. chrząszczy, grzybów, czy porostów, występujące w Beskidzie Niskim, charakteryzują się wysokim stopniem naturalnościDariusz ZarodEast News

Okazy występujące w Beskidzie Niskim charakteryzują się w pewnej części wysokim stopniem naturalności, a to niewątpliwa cecha wyróżniająca je spośród obszarów przekształconych w celach gospodarczych.

Markowiec-Gródek to od 4 grudnia drugi rezerwat przyrody, położony jak Kozie Żebro na terenie gminy Uście Gorlickie. Rezerwat zajmuje pow. 71,87 ha. Także tutaj celem ochrony jest zachowanie ekosystemów leśnych o charakterze zbliżonym do naturalnego wraz z zespołem reliktowych gatunków organizmów.

Wniosek o powołanie obu rezerwatów w Beskidzie Niskim został pierwotnie złożony przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

"Powołanie "Koziego Żebra" i "Markowca-Gródka" to krok w stronę lepszej ochrony cennych ekosystemów naturalnych w Polsce. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nasze działania! Dzięki Wam przyroda Karpat zyskuje ochronę, na jaką zasługuje" - komentuje powołanie rezerwatów OTOP.

100 nowych rezerwatów w Polsce. Będzie trzeba poczekać

4 grudnia dyrektor RDOŚ w Krakowie ogłosił powołanie dwóch innych rezerwatów znajdujących się na terenie Małopolski. Pierwszy to teren o niewielkiej powierzchni zaledwie 5,22 ha - Cisy w Wyskitnej, oraz, nieco większy rezerwat przyrody, Jaworzyna na Chełmie (Góra Chełm), zajmujący obszar o powierzchni 36,36 ha.

Aby dany obszar został objęty rezerwatem, musi wyróżniać się szczególnymi wartościami: przyrodniczymi, krajobrazowymi, naukowymi, czy kulturowymi. Rezerwat może powstać np. na obszarach, gdzie natura nie została znacznie przekształcona lub, gdzie znajdują się ostoje i siedliska: zwierząt, roślin, grzybów.

Końcem lipca 2024 r. w Polsce znajdowało się 1512 rezerwatów przyrody, od września do RDOŚ w całym kraju spływają nowe informacje dot. utworzenia kolejnych takich terenów.

W lipcu rezerwaty stanowiły zaledwie to 0,54 proc. powierzchni kraju. 86 proc. powierzchni lasów objętych rezerwatami należy do Lasów Państwowych.

Końcem lipca w Polsce znajdowało się 1512 rezerwatów przyrodyWojciech ZatwarnickiEast News
Śmieci w polskich górach. Turyści co roku zostawiają ich tonyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas