Jak dbać o ogródek w trakcie upałów? O tym trzeba pamiętać
Podczas upałów, ogrodnicy powinni pamiętać o prawidłowej pielęgnacji swoich upraw. Zdarza się, że popełniamy pewne błędy, które mogą zaszkodzić hodowanym w pocie czoła roślinom. Kiedy powinno się przeprowadzać podlewanie? Dlaczego warto zadbać o ściółkę w czasie większych temperatur i o czym jeszcze dobrze jest pamiętać? Odpowiadamy.

Spis treści:
Dbanie o ogród w trakcie upału. Kiedy podlewać rośliny?
W okresie wysokich temperatur bardzo ważne jest to, by w prawidłowy sposób zadbać o ogródek. Niezmiernie istotne jest podlewanie roślin. Wiele osób może zastanawiać się nad tym, kiedy konkretnie powinno się to robić. Przede wszystkim - należy unikać podlewania w trakcie dnia, gdy słońce jest najmocniejsze. Jest to dość często popełniany błąd. Wówczas nawadnianie jest bezskuteczne, ponieważ wskutek wysokiej temperatury woda szybko odparowuje z podłoża.
Wobec tego - kiedy powinno się podlewać ogród w czasie upału? Najlepiej ów zabieg przeprowadzić wczesnym rankiem lub późniejszym wieczorem. Do podlewania dobrze jest używać deszczówki, która nie zawiera zbyt dużo kamienia.
Ściółkowanie roślin. Doskonała metoda na upalne dni
W czasie upałów warto rozważyć zastosowanie ściółki. Dzięki niej można ograniczyć parowanie wody z podłoża, a także uniemożliwić chwastom intensywny rozrost. Ściółkowanie to także doskonała metoda na zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się gleby.
Jakich materiałów używać do ściółkowania w ogródku? Do tego celu nada się między innymi słoma, skoszona trawa, kora, zrębki, trociny, torf lub szyszki. Warto przy tym dopasować odpowiedni materiał do wymagań określonej rośliny. Przykładowo - do ściółkowania roślin kwasolubnych należy używać kory sosnowej bądź igliwia.
Jak dbać o ogród w czasie upałów? O tym trzeba pamiętać
Dbanie o ogród w czasie upałów powinno uwzględniać także osłonięcie niektórych roślin przed ostrym słońcem. Do tego celu nadadzą się specjalne siatki rozpraszające promienie słoneczne lub zwykłe parasole. Rośliny uprawiane w doniczkach można przenieść w bardziej zacienione miejsca. Warto jednak wcześniej zaznajomić się z ich wymaganiami - być może intensywne słońce im nie zaszkodzi.
Ważną kwestią jest także trawnik. W obliczu wysokich temperatur warto podlewać go zdecydowanie częściej. Lepiej także na jakiś czas zrezygnować z koszenia - dłuższa trawa może ograniczyć odparowywanie wody.
W trakcie ciężkiej pracy w ogródku łatwo jest zapomnieć o nawodnieniu. Z tego względu należy regularnie pić wodę. Podczas upałów powinno się pić nawet 3 l wody dziennie. Wybierając się do ogrodu dobrze jest także nie zapomnieć o czapce z daszkiem, która ochroni nas przed ostrym słońcem. W przeciwnym razie nietrudno narazić się na udar słoneczny objawiający się ostrym bólem głowy oraz osłabieniem.