Pieniądze za kartony po mleku i sokach. Pierwsze takie automaty w Polsce
Auchan zaprezentował w piątek recyklomaty, które staną w sklepach sieci w Polsce. Pilotażowy system kaucyjny jest wyjątkowy w skali kraju, bo pozwoli oddawać najwięcej rodzajów opakowań. Pieniądze dostaniemy za butelki plastikowe i szklane, a także za kartony po mleku i sokach.
Od 1 stycznia 2025 r. ruszy w Polsce system kaucyjny. W specjalnych automatach, zwanych recyklomatami, zbierane będą butelki z plastiku, zwrotne butelki szklane oraz puszki aluminiowe i metalowe.
Sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą musiały obowiązkowo zbierać wymienione odpady. Dlatego do startu systemu kaucyjnego przygotowują się już sieci handlowe operujące w Polsce. Swoje recyklomaty testują m.in. Biedronka, Carrefour i Lidl, a teraz dołącza do nich też Auchan.
System kaucyjny. Auchan uruchomił swoje recyklomaty
Mieliśmy okazję przetestować nowe recyklomaty wywodzącej się z Francji sieci, które pilotażowo stanęły w jednym ze sklepów w Łodzi. Auchan swój system opracował we współpracy z firmami Remondis i Tetra Pak.
Nowe recyklomaty, choć na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od zastosowanych już w Polsce i Europie rozwiązań, mają w rękawie ukrytego asa. Chodzi o rodzaje opakowań, które można zwracać w automatach.
Inne sieci i organizacje, które już przygotowują się do systemu kaucyjnego, ograniczają się do butelek plastikowych i szklanych oraz aluminiowych puszek. To zrozumiałe, bo właśnie tego rodzaju opakowania przewidują polskie przepisy.
Auchan Polska poszedł jednak o krok dalej i dodał do gamy pojemników na napoje także... kartony po mleku i sokach. Do recyklomatów sieci możemy zwracać niemal każde tego typu opakowanie - w tym po produktach, które kupiliśmy w innych sklepach. Wystarczy przyjść do sklepu i wrzucić karton, butelkę lub puszkę do recyklomatu.
Za kartony po mleku i soku też dostaniemy pieniądze
Mimo apeli branży, kartony po mleku i sokach nie będą niestety ujęte w polskim systemie kaucyjny, a na pewno nie na początku. "Chcemy pokazać, że ich zbiórka i recykling są możliwe pod względem technicznym i w dużej skali (...) Zrobimy wszystko, aby kartony do płynnej żywności trafiły do recyklingu w jak największej ilości" - mówi Monika Sommer z Tetra Pak.
"To pierwsza inicjatywa obejmująca tak szeroką gamę opakowań w naszym kraju" - mówi Leszek Pieszczek z Remondis, który w projekcie odpowiada za dostarczenie technologii. "Maszyny przeszły wcześniej testy i z powodzeniem działają już w wielu lokalizacjach poza granicami Polski".
Podobnie jak inne sieci handlowe, Auchan będzie płacił klientom i klientkom za zwracane opakowania w postaci bonów zniżkowych na zakupy w sklepie (w postaci paragonu lub przez aplikację). Kwota przyznawana za jedną sztukę takich odpadów to 6 groszy.
W porównaniu z kaucją 50 groszy, która będzie obowiązywała od 2025 r., to niewiele. Pamiętajmy jednak, że po wejściu systemu kaucyjnego w życie do opakowania będziemy musieli najpierw dopłacić wspomnianą kwotę, która potem będzie zwracana. Dzisiejsze 6 groszy od Auchan (czy np. 5 groszy od Biedronki) to kwoty przyjęte indywidualnie i dobrowolnie przez sieci handlowe.
Jesteśmy dumni, że jako pierwsza sieć handlowa w Polsce mamy możliwość udostępnienia naszym klientom z Łodzi i okolic recyklomatów do kartonów po płynnej żywności (...) Projekt będzie miał również aspekt edukacyjny, który obali mit, że karton po mleku czy soku wrzuca się do odpadów zmieszanych - ich miejsce jest przecież w żółtym pojemniku.