Papier czy plastik. Gdzie wyrzucać karton po mleku czy soku?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Problem z segregacją odpadów, które łączą kilka różnych tworzyw, jest nadal spory. Do jakiego kubła wrzucić karton po mleku czy karton po soku? Opakowanie łączy w sobie kilka zupełnie odrębnych materiałów – papier, aluminium oraz polietylen. Jak sobie z tym poradzić?
Spis treści:
Z czego zrobiony jest karton po mleku i soku?
Karton po mleku czy karton po soku zazwyczaj składa się z kilku warstw materiałów. Utrzymują one świeżość produktu i stanowią skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych. Na karton składają się:
- papier - to zewnętrzna warstwa, wykonana oczywiście z celulozy, która nadaje opakowaniu odpowiednią strukturę oraz ogólny kształt. Jest drukowana zewnętrznie przez specjalne drukarki. Papier odpowiada za większość (bo aż ¾) masy całego kartonu;
- aluminium - w niektórych przypadkach, szczególnie w kartonach do mleka z długim terminem przydatności, od strony wewnętrznej znajduje się warstwa aluminium. Materiał ten stanowi barierę dla światła i powietrza, co pomaga przedłużyć czas przydatności do spożycia produktu. Ponadto zmniejsza również ryzyko wpływu promieni ultrafioletowych na właściwości biologiczne napoju. Ciekawostką jest jego minimalna grubość tej warstwy. Jest ona wielokrotnie cieńsza ludzkiego włosa;
- polietylen (PE) - to wewnętrzna warstwa, która chroni papier przed działaniem wilgoci. Jej zastosowanie gwarantuje brak ryzyka przenikania wody do wnętrza opakowania, jak i ograniczenie problemu ścierania się nadruków. Jednocześnie warstwa ta zwiększa bezpieczeństwo spożycia mleka bądź soku.
Jak zatem widać, karton po mleku czy po soku przypomina zwykłe, standardowe pudełko z papieru tylko z zewnątrz. Tak naprawdę jest złożonym i niezwykle zaawansowanym technicznie opakowaniem, które należy wyrzucić do odpowiedniego kosza.
Gdzie wyrzucić karton po mleku albo po soku?
Warto zacząć od tego, że kartony podbite aluminium da się przerobić w całości. Kluczem do sukcesu jest jednak ich wyrzucenie do prawidłowego kosza. Niestety większość osób robi to źle i - oczywiście zupełnie nieświadomie - umieszcza je w koszu na śmieci zmieszane. To duży błąd! Materiały użyte do produkcji nie zostaną wówczas przetworzone w prawidłowy sposób. Obecna technologia pozwala na odszukanie w gąszczu innych śmieci jedynie kilku procent wyrzuconych opakowań. To czysta strata.
Kartony po mleku i kartony po soku należy bezwzględnie wyrzucać do koszy na metale oraz tworzywa sztuczne. Wynika to głównie z braku możliwości oddzielenia kilku materiałów od siebie bez użycia specjalnych maszyn i procesów chemicznych przez sortowaczy. Są one ze sobą zespolone w jeden, monolityczny produkt.
Innymi słowy - kartony po soku i po mleku zawsze wyrzucaj do "żółtych" pojemników (na odpady sztuczne i metale). Wówczas istnieje duża szansa ich prawidłowego recyklingu.
Co zrobić z zakrętką od kartonu mleka?
Nakrętki są sztuczne, zatem - tak samo jak kartony po mleku - powinny trafić do kosza na tworzywa sztuczne i metale. Możesz je wrzucić do worka luzem bądź nakręcić na karton po wcześniejszym zgnieceniu go.
To zresztą dobre rozwiązanie także w kwestii higieny. Zwykle w opakowaniu po sokach i mlekach zostaje nieco płynnych resztek, które mogą wypłynąć z opakowania i trafić do kosza lub zalać worek. Czasami nakrętki można wykorzystać w innym celu, np. do decoupage’u.
Recykling kartonów po soku i mleku. Gdzie trafiają?
Recykling kartonów po soku i mleku jest procesem dość skomplikowanym. Poszczególne tworzywa są ze sobą ściśle połączone. Nie da się ich rozdzielić bez użycia specjalnych narzędzi oraz procesów chemicznych.
Przetwarzanie obejmuje między innymi mechaniczną segregację, która polega na precyzyjnym oddzieleniu różnych zanieczyszczeń i wstępnym umyciu produktu. Później następuje recykling w kilku krokach. Obejmuje między innymi rozwłóknienie papieru, dzięki któremu odzyskuje się zarówno ten materiał, jak i wszystkie pozostałe. Po obróbce papier i aluminium zyskują nowe życie. Czasami są wykorzystywane jako elementy do zakładów energetycznych, jako puszki na napoje czy płyty meblowe.
Segregacja śmieci się opłaca. Zmniejsza ryzyko nadmiernego zaśmiecenia planety, chroni środowisko, oszczędza surowce naturalne, jak i zmniejsza ryzyko przepełnienia wysypisk śmieci. Warto więc ją prowadzić świadomie.