Gdzie wyrzucać kartony po mleku i sokach? Wie to tylko połowa Polaków

Aż 92 proc. Polek i Polaków deklaruje, że segreguje odpady opakowaniowe - wynika z najnowszych badań. To znacznie więcej niż w podobnych badaniach przeprowadzonych rok wcześniej. Niestety nadal zaledwie 59 proc. wie, gdzie powinno wyrzucać się kartony po mleku i sokach.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku i soku? Dla ponad 40 proc. ankietowanych Polek i Polaków to nadal zagadka
Gdzie wyrzucać kartony po mleku i soku? Dla ponad 40 proc. ankietowanych Polek i Polaków to nadal zagadka123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zaangażowanie Polaków na rzecz środowiska rośnie - wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu tego roku przez firmę badawczą SW Research na zlecenie Fundacji ProKarton. Już 92 proc. respondentów segreguje odpady opakowaniowe - to aż o 13 p.p. więcej niż w ubiegłym roku.

Gdzie wyrzucać kartony po mleku i soku?

Niestety nie zaobserwowano dużej zmiany w poziomie wiedzy Polaków co do tego, do którego pojemnika wyrzucać kartony po mleku i sokach, czyli tzw. opakowania wielomateriałowe. Badania pokazują, że wie o tym 59 proc. ankietowanych, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż w 2022 roku.

Karton po mleku, soku czy napoju roślinnym należy po opróżnieniu wyrzucić do pojemnika żółtego, przeznaczonego na metale, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe. Co ciekawe, właściwy pojemnik częściej wybierają osoby po 50 roku życia oraz mieszkańcy wsi.

Znacznie zmniejszył się jednak odsetek osób, które nie zwracają uwagi na to, do którego pojemnika wyrzucają kartony po płynnej żywności. W 2022 roku było to 22 proc. badanych, a w 2023 - jedynie 9 proc.

Tylko 59 proc. Polek i Polaków wie, że kartony po mleku i sokach wyrzucamy do żółtego pojemnika
Tylko 59 proc. Polek i Polaków wie, że kartony po mleku i sokach wyrzucamy do żółtego pojemnikaFundacja ProKartonmateriały prasowe

Segregujemy, ale nie do końca poprawnie

Zdecydowanie wzrosła świadomość recyklingowa - 67 proc. badanych wie, że kartony po płynnej żywności są poddawane recyklingowi. To o 10 p.p. więcej niż w poprzednim roku. Prawidłową odpowiedź częściej wskazywały kobiety, osoby w grupie wiekowej 30-49 lat oraz osoby z wyższym wykształceniem. Najmniejszy poziom wiedzy o recyklingu jest spotykany u osób w wieku 50-59 lat oraz mieszkańców województwa lubuskiego.

"Niestety wciąż obserwujemy, że Polki i Polacy mają wątpliwości do którego pojemnika wyrzucać kartony po mleku, sokach czy napojach roślinnych" - mówi Łukasz Sosnowski z Fundacji ProKarton. Jak mówi, sytuację mogłoby poprawić objęcie tych opakowań do systemu kaucyjnego. Wejdzie on w życie w 2025 r., ale początkowo obejmie tylko puszki i niektóre butelki.

Gdzie oddawać elektrośmieci?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas