Nowe przepisy w polskich sklepach od 2025 r. Ma być mniej oszustw
Oprac.: Katarzyna Nowak
Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży owoców i warzyw w Polsce. Mają zapobiec m.in. oszustwom i wprowadzaniu konsumentów w błąd.
Na sprzedaż owoców i warzyw nałożone są unijne i krajowe akty prawne dotyczące znakowania żywności. Od 1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące świeżych owoców i warzyw oraz niektórych przetworów na ich bazie.
Jakość warzyw i owoców. Nowe przepisy od stycznia
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem informacje wymagane zgodnie z normami handlowymi powinny być wyraźnie widoczne na opakowaniu lub etykiecie.
Aby zapobiec oszustwom i wprowadzaniu konsumentów w błąd, należy zapewnić konsumentom dostęp do szczegółowych informacji wymaganych zgodnie z normami handlowymi, zanim dokonają zakupu
Wymóg ten dotyczy też sprzedaży na odległość (m.in. przez internet), która stwarza ryzyko oszustw i pozbawienia konsumentów ochrony zapewnianej przez normy.
Wprowadzanie konsumentów w błąd było do tej pory tolerowane, np. poprzez stosowanie nazewnictwa typu "najwyższa jakość", "premium" lub podobnych sformułowań, które nie są uregulowane jako określenia rzeczywistej jakości produktu. Od 1 stycznia będą one zabronione.
Lepiej niż dotychczas będzie musiało być oznaczone pochodzenie produktu.
Mniej oszustw i wprowadzania w błąd
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHAR-S) przypomina, że oznakowanie produktu spożywczego musi być sformułowane w taki sposób, żeby konsument nie musiał się domyślać, z jakim produktem - jakościowo - ma do czynienia.
Nie może być też wątpliwości co do kraju pochodzenia towaru, a takie przypadki zdarzały się w ostatnich latach. Np. w 2019 r. w popularnym sklepie dyskontowym jako polskie sprzedawano ziemniaki pochodzące z Niemiec, podobnie w tym roku, rumuńskie ziemniaki sprzedawane były na najpopularniejszej w Krakowie giełdzie warzyw jako polskie.
IJHAR-S przypomina, że przedsiębiorcy muszą w sposób rzetelny i niebudzący wątpliwości informować o cechach wprowadzonej do obrotu żywności.