Kiedyś Polacy jedli je na potęgę. Dziś mało kto kojarzy to warzywo
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Wyglądem przypomina pietruszkę, a kwiaty są tak pospolite, że aż zapomniane. To warzywo to salsefia - delikatna w smaku, idealna do sałatek, ale też przede wszystkim zdrowa. Dlaczego zapomnieliśmy o salsefii?
Kozibród pospolity, czyli salsefia, to gatunek dwuletniej rośliny z rodziny astrowatych. Na dziko można ją spotkać w obszarze śródziemnomorskim: w Europie Południowej, Turcji, Algierii, Maroku, Libii i Tunezji. Korzeń salsefii jest jadalny, ale jest mylony często z pietruszką czy pasternakiem. Jej kwiaty są drobne, kuliste, zawieszone na krańcu długich, cienkich łodyg.
Skarbnica zdrowia zaklęta w korzeniu
Nawet jeśli nie jesteśmy ciekawi smaku salsefii, to warto jeść ją ze względu na wartości odżywcze i prozdrowotne. A tych salsefii nie brakuje.
Zawiera ważne witaminy - witaminę C oraz witaminy z grupy B. Poza tym potas, fosfor oraz magnez. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów. Salsefia jest polecana szczególnie osobom z anemią, będącym na diecie bezmięsnej, mającym problemy z układem nerwowym czy mięśniami. Jeśli zmagamy się z obrzękami, biegunkami i wymiotami też możemy sięgnąć po kozibród. Salsefia jest też polecana przy nadciśnieniu i miażdżycy.
Dlaczego salsefia zniknęła z naszych stołów?
Niegdyś nasze babki zajadały się tym warzywem, a dziś mało kto kojarzy jego nazwę. Ma lekko korzenny smak. Korzenie salsefii świetnie smakują pieczone z dodatkiem oliwy. Można podawać ją też ugotowaną, np. w zupach. Śmiało można ją jeść na surowo czy też grillować. Co ważne - kwiaty salsefii też są jadalne, wyglądają pięknie jako dressing sałatek.
Salsefia jest dość niepozorną rośliną, która przypomina skorzonerę. Ta przez wielkie podobieństwo wyparła salsefię. Jak odróżnić te dwa warzywa? Korzeń salsefii jest jasny i ma bardziej stożkowaty kształt w przeciwieństwie do skorzonery, której korzeń jest bardziej walcowaty. Różnicę czuć przede wszystkim w smaku. Salsefia jest słodsza, delikatniejsza, a niektórzy porównują jej smak do ostryg. Nie bez powodu nazywana jest „ostrygową rośliną”.