Najlepsze jabłka na świecie wybrane. Dwie odmiany są z Polski

Polskie jabłka opanowały podium - zajęły 2. i 3. miejsce w prestiżowym rankingu portalu Taste Atlas. Jabłka łąckie i jabłka grójeckie znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych odmian na świecie. To duże wyróżnienie polskich sadowników.

Jabłka grójeckie i łąckie zajęły drugie i trzecie miejsce w rankingu najlepszych jabłek na świecie wg portalu Taste Atlas
Jabłka grójeckie i łąckie zajęły drugie i trzecie miejsce w rankingu najlepszych jabłek na świecie wg portalu Taste AtlasBogdan SarwińskiEast News

Prestiżowy portal turystyczny Taste Atlas, zajmujący się także tematyką kulinarną, stworzył ranking dziesięciu najlepszych odmian jabłek. Podium zdominowały owoce z Polski.

Polskie gatunki w TOP 10 najlepszych jabłek na świecie

Choć nie zajęliśmy pierwszego miejsca, to i tak mamy powód do dumy. Polskie jabłka grójeckie tylko o 0,1 punkta przegrały z liderem rankingu - jabłkami Mila Zagoras Piliou z Grecji (które otrzymały 4,5 punktów).

Trzecie miejsce przypadło jabłkom łąckim z Małopolski. W zestawieniu znalazły się też owoce spoza Europy - z USA, Kanady, Australii czy dalekiej Japonii.

Dlaczego jabłka grójeckie i łąckie są tak wyjątkowe?

Jabłka grójeckie z Mazowsza mają jedną z najdłuższych historii w Polsce. Ich początek sięga 1545 r., kiedy to królowa Bona otrzymała duże połacie ziemi w powiecie grójeckim, o które później dbała i ustanowiła liczne przywileje dla sadowników.

Smak jabłek grójeckich jest uzależniony od odmian - może być słodki, słodko-kwaśny, słodko-winny, kwaskowaty, winny lub nawet korzenno-winny. Jest bardziej wyrazisty i aromatyczny od jabłek uprawianych w innych regionach kraju.

Owoce z sadów grójeckich charakteryzują się większym niż zazwyczaj "rumieńcem" na skórce. Czerwony kolor wpływa nie tylko na wygląd jabłka, ale świadczy też o wyższej zawartości barwników pod skórką.

Jabłka łąckie z kolei rosną w Kotlinie Łąckiej w Małopolsce. Pierwsze wzmianki o sadownictwie w tym regionie pochodzą już z XII w. Jabłka łąckie są bardzo soczyste i rumiane. Mają też mocny aromat. Charakteryzują się stosunkowo wysoką kwasowością, określaną przez koneserów jako "górska zielona nutka".

Co ciekawe, polskie jabłka z Kotliny Łąckiej znalazły się w 2014 r. nawet na znaczkach pocztowych. Wydano je w limitowanej edycji prezentującej produkty regionalne z Polski. Jabłka łąckie zdobiły znaczki o nominale 5 zł.

Jabłka grójeckieWikimedia Commons

Polskie jedzenie króluje na świecie

W innym rankingu Taste Atlas polska kiełbasa wędzona zdobyła pierwsze miejsce. Powody do dumy mają też polscy pszczelarze. Jak informowaliśmy, cztery miody z Polski również znalazły się w rankingu turystycznego portalu.

W pierwszej dziesiątce uplasowały się aż cztery miody z naszego kraju - miód drahimski (z wrzosów, gryki, lip i rzepaku), kurpiowski (miód wielokwiatowy z domieszką spadzi ze świerku i sosny), podkarpacki miód spadziowy (o korzennym zapachu i żywicznym smaku) oraz miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (o ostrym i gorzkawym smaku).

Owoc zamiast mięsa? Dżakfrut to nowe superfoodINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas