Leśnicy stosują ten sposób na kleszcze. Pomoże przedmiot, który mamy w domu
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Doskonały patent na uniknięcie kontaktu z tymi groźnymi pajęczakami pokazali leśnicy pracujący w jednym z polskich parków narodowych. Wystarczy jeden przedmiot, który prawdopodobnie każdy ma w domu, aby ochronić się przed kleszczami. Z pomocą przyjdzie nam... rolka do oczyszczania ubrań!
Każdego roku na roznoszoną przez kleszcze boreliozę zapada w kraju kilka tysięcy osób. Tylko do maja tego roku zachorowało na nią blisko 2 tysiące Polek i Polaków. Lekarze alarmują, że liczba przypadków tej groźnej choroby w Polsce rośnie z roku na rok.
Prosty sposób na kleszcze. Stosują go leśnicy
Za zachorowalność na boreliozę odpowiadają kleszcze, które żyją głównie w lasach, najchętniej w liściastych i mieszanych. Można je również spotkać na łąkach i w gęstych zaroślach. Nie stronią też od miejskich parków. Te drobne pajęczaki przyciąga biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.
Lekarze zalecają, by przed wejściem do lasu lub na łąkę szczelnie się ubrać i założyć dopasowane spodnie, zakryte buty, a na głowę - kapelusz. Jednak nawet i to nie zawsze zabezpiecza przed intruzami, które mogą przeskoczyć z ubrania i wkłuć się w ciało.
Kleszcze oczyścisz rolką do ubrań
Z pomocą przychodzi pomysł leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego. Jak się okazuje, w walce z pajęczakami z odsieczą przychodzi zwykła rolka do czyszczenia ubrań.
"Sposób na kleszcze nadleśniczego Karkonoskiego Parku Narodowego, Krzysztofa Bisagi, ciągle przewija się przez różne portale. Usuwanie kleszczy rolką do czyszczenia odzieży jest skuteczne i niedrogie" - napisali leśnicy na swoim profilu.
Co robić gdy wkłuje się kleszcz?
Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę.
Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.
Zobacz także:Powstaje szczepionka na boreliozę. Zaszczepisz się?