Borelioza znów atakuje. W tym roku jest dużo więcej przypadków

W tym roku potwierdzono w Polsce już 5607 przypadków boreliozy. To o 1,2 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Więcej jest teraz również przypadków kleszczowego zapalenia mózgu - od początku stycznia do połowy lipca wykryto 103 przypadki, prawie dwa razy więcej niż rok temu.

W tym roku w Polsce odnotowano dużo więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu
W tym roku w Polsce odnotowano dużo więcej przypadków boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgupixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

  • W tym roku było już 5,6 tys. przypadków boreliozy w Polsce, podczas gdy rok temu odnotowano ich 4,4 tys.
  • Przypadków kleszczowego zapalenia mózgu w tym roku odnotowano już 103, a w 2021 r. - 63.
  • Dane takie przynosi najnowsze zestawienie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia, a przenoszą kleszcze. Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku użyć preparatu odstraszającego kleszcze, założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę - kapelusz.

Co zrobić gdy ugryzie nas kleszcz?

Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami. Warto pamiętać, że kleszcze mogą przynieść nam do domu psy i koty.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. "Nie można kleszcza niczym smarować" - zaznacza Joanna Szeląg, specjalista medycyny rodzinnej Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Czy wszystkie kleszcze przenoszą boreliozę?

"Trzeba kleszcza jak najszybciej usunąć i nie trzeba w tym celu umawiać się do lekarza. Wystarczy wyciągnąć go zwykłą pęsetą lub tzw. kleszczołapką kupioną w aptece, a miejsce wkłucia dokładnie zdezynfekować" - wyjaśnia specjalistka. Lekarka zauważa, że nie ma też żadnych wskazań, by usuniętego kleszcza poddawać badaniom.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. Kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych i mózgu można zapobiegać poprzez szczepienia.

Kleszcze. Czy jest sposób, aby ich uniknąć?Interia.tv
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas