Serwal

Aktualizacja

Serwal (Serval) to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, zamieszkujący tereny sawann i obszary trawiaste w Afryce. Charakteryzuje się długimi kończynami, długim szyją, krótkim ogonem i dużymi uszami. Serwale są zazwyczaj szarobrązowe z czarnymi plamami i prążkami, co pomaga im w kamuflażu w ich naturalnym środowisku. Są doskonałymi myśliwymi, polując głównie na małe ssaki, takie jak szczury, ptaki, zające i inne gryzonie.

Serwal.
Serwal.Roger de la HarpeEast News

Serwal - najważniejsze informacje

Gatunek:
serwal sawannowy
Rodzaj:
serwal
Rodzina:
kotowate
Rząd:
drapieżne
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją serwale w naturze? 

Serwale żyją dziś w Afryce Południowej i centralnej, mimo że niegdyś występowały również na północy tego kontynentu. W starożytnym Egipcie oswajano je i wykorzystywano podczas polowania na ptactwo. 

Serwale preferują wilgotne tereny. Jako miejsce do życia chętnie wybierają okolice rzek i lasy łęgowe. Żyją na bagnach, trzcinowiskach oraz na trawiastej sawannie. Lubią miejsca z łatwym dostępem do wody. 

To dzikie koty, które można łatwo oswoić. Również w Polsce serwal może stać się domowym pupilem – nie ma co do tego przeciwwskazań prawnych.

Serwale to samotnicy. Towarzystwa szukają dopiero w okresie godowym. Jeden osobnik zajmuje rewir o powierzchni od ok. 10 do 30 m2. Oznacza go moczem oraz drapiąc pazurami pnie drzew. Polowania i „patrolowanie” swojego rewiru zajmują mu ok. 25% doby. Gdy spotka innego serwala, to nawiązuje z nim kontakt, mrucząc, sycząc i warcząc na niego oraz wydając odgłosy przypominające ćwierkanie.

Są to dzikie koty, które w odróżnieniu od innych kotowatych, nie boją się wody. Chętnie polują na ryby, jedzą też myszy i inne gryzonie, lubią żaby, ptactwo i owady. Im bliżej wieczora, tym są bardziej aktywne, a na łowy wybierają się nocą.

Ciąża u serwali trwa od ok. 68 do 74 dni. Przyszła mama, spodziewając się młodych, zaczyna wić gniazdo z gęstej roślinności lub zajmuje takie należące do innego zwierzęcia. Na świat przychodzi zwykle od 2 do 3 kociąt. Samica karmi je mlekiem przez 5 miesięcy, ale już od 4 tygodnia życia w skład ich diety wchodzi również mięso.

Jak wygląda serwal?

Ciało serwala ma długość do 100 cm. To zwierzę o wysokości do ok. 90 cm i z ogonem długim na ok. od 30 do 45 cm. Te dzikie koty ważą nawet do 15 kg. 

Serwal ma:

  • piaskową, jasnożółtą sierść pokrytą okrągłymi, czarnymi cętkami, pierścieniami i pręgami. Nakrapiane są także pysk i podgardle tego zwierzęcia;
  • małą – w stosunku do reszty ciała – głowę;
  • sterczące, długie i zaokrąglone na końcach uszy. Serwale mają doskonały słuch i m.in. dzięki temu mają wysoką skuteczność podczas polowania;
  • długie nogi – gatunek ten ma najdłuższe kończyny w stosunku do swoich rozmiarów wśród wszystkich dzikich kotów. Dzięki temu może skakać na nawet 3 m wysokości i biegać z prędkością do 80 km/h. Długie nogi pomagają mu też lepiej obserwować swój rewir spośród gęstych traw – jego głowa wystaje ponad rośliny;
  • smukły tułów;
  • brązowe lub zielone oczy o ciemnej oprawie.

Czy serwale są pod ochroną?

Serwal nie jest gatunkiem zagrożonym. Istnieje jednak ryzyko, że jego populacja będzie miała coraz mniejszą liczebność ze względu na degradację jego naturalnego środowiska. Chętnie polują na nie kłusownicy.

Serwale podlegają Konwencji Waszyngtońskiej, czyli konwencji o m.in. międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami. W Wielkiej Brytanii, niektórych stanach USA oraz w Australii obowiązuje zakaz trzymania ich w domach.

Ciekawostki o serwalach

  • Serwale potrafią skakać na odległość nawet 4 m.
  • Jeżeli chcesz mieć tego dzikiego kota w domu, musisz głębiej zajrzeć do kieszeni. Serwal kosztuje nawet 25 tys. zł!
  • W niektórych miejscach na świecie są uważane za szkodniki. Lubią zakradać się do gospodarstw i „częstować się” hodowanymi tam zwierzętami.
  • Serwal w niewoli żyje nawet 20 lat, natomiast na wolności zaledwie 10.
  • Serwale polują zarówno w wodzie, na ziemi, jak i pod jej powierzchnią. Gdy wyczują zwierzynę, kopią tak długo, aż jej nie znajdą. W taki sposób polują np. na kretoszczury.
  • Te dzikie koty chętnie jedzą flamingi.
  • Niektóre serwale rodzą się czarne i w dorosłym życiu są mylone z panterami.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas