Nie masz ręki do kwiatów? Begonia to bestseller na balkon i taras
Wydaje ci się, że na twoim balkonie nie przetrwa żadna roślina? Poznaj begonię – królową letnich rabat i tarasów. To roślina, która przepięknie kwitnie, a do tego jest bardzo mało wymagająca. Które odmiany wybrać na balkon i jak pielęgnować begonie, aby były obsypane kwiatami przez cały sezon?

Spis treści:
Jak wygląda begonia? Charakterystyka i odmiany
Begonie, rzadziej spotykane pod nazwą ukośnice, należą do rodziny begoniowatych. Szacuje się, że na świecie jest ich nawet 1200 gatunków i tysiące odmian. Oryginalnie roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, jednak jest w Polsce tak popularna, że wpisała się już w rodzimy krajobraz.
Begonie dzielą się na odmiany, których główną dekoracją są liście, oraz odmiany, które mają niebywale piękne kwiaty. Które wybrać na swój balkon? Do odmian z wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi należą:
- begonia królewska,
- begonia muszlolistna,
- begonia Bowera,
- begonia Masona,
- begonia Spitfire.
Z kolei do odmian, które mają przepiękne - przypominające róże - kwiaty należą:
- begonia bulwiasta,
- begonia stale kwitnąca,
- begonii zwisająca,
- begonia koralowa.
Kwiaty begonii mają rozmaite kolory: od bieli, poprzez romantyczny róż, żywą pomarańcz, aż do wyrazistej czerwieni. Genialnie wyglądają w donicach, z których mogą zwisać - kaskada kwiatów przypominających róże jest wspaniałą ozdobą każdego balkonu.
Kiedy sadzić begonię i czy begonia jest wieloletnia?
Begonia występuje w postaci cebulki, która zaczyna wypuszczać pędy wiosną. Jeśli planujesz samodzielnie wyhodować roślinę właśnie z cebulki (dostaniesz je w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych), możesz zacząć podpędzać ją w domu już w styczniu. Podpędzanie oznacza włożenie cebuli do donicy z ziemią i trzymanie na jasnym parapecie. Gdy minie ryzyko przymrozków, czyli w połowie maja, podrośniętą begonię można wystawić na balkon czy taras. Jeśli chcesz sadzić cebulki wprost do gruntu (pomijając etap podpędzania), nie rób tego wcześniej niż na początku maja.
Sadzonki begonii z kwiatami pojawiają się w supermarketach już w marcu, jednak to za wcześnie, aby posadzić je do doniczek i umieścić na tarasie. Nocne przymrozki sprawią, że roślina zmarnieje. Jeżeli więc nie chcesz hodować begonii z cebulek, a wolisz kupić gotową sadzonkę - wstrzymaj się do początku maja.
Czy begonia jest odporna na mróz?
Begonia nie jest odporna na mróz - niektóre odmiany traktuje się w naszym klimacie jak jednoroczne, inne zaś jak możliwe do przezimowania. Zwykle zimuje się begonię bulwiastą - jeżeli chcesz, aby była gotowa do kwitnienia również w przyszłym roku, przed zimą musisz ją wykopać. Najlepiej zrobić to pod koniec października lub na początku listopada (to zależy od pogody w twoim regionie), a potem schować cebule w suchym i ciemnym miejscu na całą zimę.
Czy begonia lubi słońce, czy cień? Idealne stanowisko
Begonia to roślina, która - w przeciwieństwie do większości gatunków kwitnących - dobrze znosi cień i półcień. Dzięki temu jest świetną kolorową propozycją na balkony północne i północno-zachodnie. Może rosnąć również w pełnym słońcu, co czyni ją gatunkiem niezwykle uniwersalnym! Do cienia wybieraj odmiany o ciemniejszych liściach, zaś na słońce - o jaśniejszych.
Z czym zestawić begonię na cienistym balkonie? Barwne i duże kwiaty begonii będą świetnie uzupełniały wszelkie rośliny z dekoracyjnymi liśćmi, np. funkie czy brunery. Begonię zwisającą można na przykład połączyć z komarzycą - powstanie wówczas kompozycja z długich, kaskadowo spadających liści, udekorowana uroczymi kwiatami.
Pielęgnacja begonii. Ziemia, nawożenie, podlewanie
Begonia nie wymaga od ogrodnika wiele wysiłku, dlatego to właśnie ją powinny wybrać na swoje balkony osoby, które nie mają zbyt wiele czasu albo „ręki” do roślin. Jak zadbać o begonię?
Gleba. Choć begonia nie jest wymagająca co do podłoża, najpiękniej będzie rosła i kwitła w żyznej i przepuszczalnej ziemi.
Nawożenie. Jeśli chcesz, aby begonia obficie kwitła przez cały sezon, zapewnij jej odpowiednią ilość składników pokarmowych. Wystarczy, że raz w tygodniu podlejesz ją gotowym (dostępnym w sklepach ogrodniczych) nawozem do kwiatów kwitnących.
Podlewanie. Begonię posadzoną w donicach trzeba regularnie podlewać - szczególnie w gorące, letnie dni. Rośliny uprawiane w pojemnikach szybciej wysychają, ale i łatwiej jest je przelać. Z tego względu w doniczkach koniecznie należy zrobić dziurki.
Uwaga! Jeśli chcesz, aby begonia cały czas wytwarzała nowe kwiaty, regularnie obrywaj przekwitłe kwiatostany.
Czy begonia jest trująca dla kota?
Begonia to roślina, która jest niebezpieczna dla kotów oraz dla psów. Zjedzenie nawet niewielkiej ilości liści lub kwiatów begonii przez twojego czworonoga może spowodować zatrucie, którego objawami są biegunka, wymioty i intensywny ślinotok. Roślina jest na tyle toksyczna, że może wywołać u zwierzęcia zaburzenia rytmu serca i drgawki. Niektóre koty mają w zwyczaju podgryzanie roślin, dlatego, aby wyeliminować ryzyko ciężkiego zatrucia, najlepiej jest nie uprawiać begonii w domu.
Jej kwiaty przypominają róże, ale uprawa jest znacznie mniej wymagająca! Begonia to niekwestionowana królowa balkonów i tarasów. Występują w tak dużej liczbie odmian, że z pewnością znajdziesz swoją ulubioną.