Jak dbać o begonię w doniczce i czy można ją trzymać zimą w domu?
W Polsce najczęściej uprawia się cztery rodzaje begonii: bulwiastą, stale kwitnącą, zimową i królewską. Wszystkie są cenione ze względu na swoje piękne kwiaty (przypominające róże) i za stosunkowo łatwe warunki ich uprawy. Begonie bulwiasta i stale kwitnąca w ciepłych miesiącach zwykle znajdują się na zewnątrz (w gruncie lub donicy). Dwa kolejne gatunki są natomiast przeważnie traktowane jako rośliny pokojowe. Jak przezimować begonię, czy to roślina wieloletnia i co zrobić z nią po przekwitnięciu?
Spis treści:
Czy begonię można trzymać w domu?
Niektóre gatunki, odmiany i kultywary begonii z powodzeniem można trzymać w domu nawet przez cały rok. Najchętniej wybierana do uprawy pokojowej jest begonia zimowa - która powstała z połączenia dwóch innych gatunków, w tym begonii bulwiastej.
Na odpowiednim stanowisku kwitnie wiele miesięcy, zachwycając płatkami w różnych kolorach (m.in. czerwonym, żółtym, różowym czy białym). Jak ją uprawiać? Najlepsze warunki to temperatura ok. 18-22°C, półcieniste stanowisko (dużo światła, ale bez bezpośredniego narażenia na słońce). Zimą może stać na parapecie, jednak wiosną i latem lepiej przestawić ją tam, gdzie światło będzie rozproszone.
Roślinę podlewa się regularnie, zimą nawet co 7-10 dni. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nigdy przelana. Begonię zimową najlepiej nawadniać, wlewając wodę do podstawki.
Czy begonia zimowa jest wieloletnia?
To roślina, która uchodzi raczej za jednoroczną lub dwuletnią. Zatem co zrobić z begonią po przekwitnięciu, żeby zakwitła raz jeszcze? Obumarłe kwiaty najlepiej regularnie usuwać, a gdy okaz przekwitnie - można o kilkanaście centymetrów skrócić pędy. Niektóre kultywary obumierają i skracanie pędów nie pomaga, natomiast inne rozpoczynają kwitnienie na nowo (chociaż kwiatów za drugim razem jest zwykle znacznie mniej).
A co z begonią, która w lecie znajduje się na zewnątrz? Jak przezimować begonię w domu? Czy to w ogóle możliwe?
Jak przezimować begonię, która wcześniej rosła na zewnątrz?
Co zrobić z begonią po przekwitnięciu? W większości ogródków rosną begonie bulwiaste lub stale kwitnące. Są one jednak wrażliwe na niskie temperatury, dlatego nie przetrwają zimy na zewnątrz. Do zimowania nadaje się tylko begonia bulwiasta (stale kwitnąca jest uznawana w naszym klimacie za roślinę jednoroczną). Często udaje się przechować ją w taki sposób, by zakwitła również w kolejnym sezonie.
Jak przezimować begonię? Wystarczy kilka kroków. W październiku lub na początku listopada wykopuje się bulwy z ziemi (z gruntu lub donicy). Najlepiej dokładnie je oczyścić - zarówno ze starych pędów i liści, jak i pozostałości podłoża. Kolejnym krokiem jest umieszczenie bulw w piasku lub torfie. Najlepiej sprawdzą się drewniane skrzynki wypełnione podłożem.
Pojemniki z bulwami przechowuje się w chłodnym i suchym miejscu. Najlepsza temperatura to ok. 5-10°C (nie może spaść poniżej zera). W związku z tym odpowiednie miejsca to garaż, piwnica, korytarz czy altana. W taki sposób bulwy zimują aż do lutego, gdy wkraczają w kolejny etap.
To dobry moment, żeby przenieść je do jasnego miejsca, w którym temperatura wynosi ok. 18°C. Bulwy najlepiej ułożyć ciasno w pojemniku (wierzch bulwy z zagłębieniem powinien znajdować się u góry) i przysypać mieszanką torfu z piaskiem.
Kiedy najlepiej przesadzić każdą bulwę do osobnej doniczki? Robi się to w momencie, gdy bulwy wypuszczą pędy o długości ok. 10 cm. Ostatnim etapem jest natomiast umieszczenie sadzonek w miejscach docelowych - w gruncie lub donicy na balkonie czy tarasie. Nie powinno być już przymrozków, dlatego odpowiedni okres to druga połowa maja (po Zimnej Zośce).