Brudne powietrze niszczy kości. Smog przyspiesza przebieg osteoporozy

Zanieczyszczone powietrze może mieć bezpośredni związek z uszkodzeniami kości kobiet po menopauzie. Nowe badanie wskazuje na silny związek między osteoporozą a smogiem.

Szkielet z wystawy Body Worlds
Szkielet z wystawy Body WorldsMarek Lasyk East News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Columbia University Mailman School of Public Health, podwyższone poziomy zanieczyszczeń powietrza są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie. Efekty były najbardziej widoczne w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. U kobiet narażonych na wdychanie podtlenków azotu, ten obszar był uszkodzony dwa razy bardziej, niż wynikałoby to z normalnych procesów starzenia.

Wcześniejsze badania sugerowały niekorzystny wpływ zanieczyszczeń na gęstość kości, ryzyko osteoporozy i złamań u osób starszych. Nowe badanie jest pierwszym, które bada związek między zanieczyszczeniem powietrza a gęstością mineralną kości, szczególnie u kobiet po menopauzie, i pierwszym, które bada wpływ mieszanek zanieczyszczeń powietrza na kości.

Smog utlenia kości

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w ramach badania Women’s Health Initiative, bazy obejmującej dane medyczne 161 808 kobiet po menopauzie. Oszacowali narażenie poszczególnych pacjentek na zanieczyszczenie powietrza (PM10, NO, NO2 i SO2) na podstawie ich adresów zamieszkania. Zmierzyli gęstość mineralną kości w pierwszym, trzecim i szóstym roku badania.

Kontakt z tlenkami azotu prowadził do redukcji gęstości kości kręgosłupa lędźwiowego o 1,22 proc. rocznie - prawie dwukrotnie więcej, niż wynosi roczny wpływ wieku na stan kości. Naukowcy uważają, że smog niszczy kości w wyniku utleniania komórek kostnych i innych reakcji chemicznych.

"Nasze odkrycia potwierdzają, że zła jakość powietrza może być czynnikiem ryzyka utraty masy kostnej, niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych czy demograficznych" mówi autor badania Diddier Prada. “Po raz pierwszy mamy dowody na to, że tlenki azotu są głównym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzeń kości i że kręgosłup lędźwiowy jest jednym z najbardziej podatnych na te uszkodzenia miejsc".

Kolosalne koszty złamań

"Poprawa jakości powietrza ograniczy uszkodzenia kości u kobiet po menopauzie, zapobiegnie złamaniom i zmniejszy obciążenie zdrowotne związane z osteoporozą" mówi dr n. med. Andrea Baccarelli z Columbia Mailman School of Public Health.

“Dalsze wysiłki powinny koncentrować się na typowaniu osób o wyższym ryzyku uszkodzenia kości związanego z zanieczyszczeniem powietrza"

Głównym źródłem niszczących kości podtlenków azotu są spaliny z samochodów i ciężarówek. Rocznie tylko w USA dochodzi do około 2,1 miliona złamań kości związanych z osteoporozą. Koszty opieki nad poszkodowanymi wynoszą 20,3 miliarda dolarów rocznie

Osteoporoza dotyka kobiety bardziej niż mężczyzn. 80 proc. to kobiety, przy czym szczególnie narażone są kobiety po menopauzie. Jedna na dwie kobiety w wieku powyżej 50 lat doświadcza złamania kości z powodu osteoporozy.

Środowisko w czasie wojny.Program Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas