Smog zwiększa liczbę samobójstw? Odkryto niepokojącą tendencję

Amerykańscy badacze odkryli w swoich dociekaniach niepokojącą tendencję dotyczącą samobójstw i jakości powietrza. Z najnowszego badania wynika, że w dni smogowe zwiększa się liczba osób, które dokonują prób samobójczych.

article cover
Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Najnowsze badania wskazują na niepokojącą tendencję. Większy smog oznacza prawdopodobnie większą liczbę samobójstw
Najnowsze badania wskazują na niepokojącą tendencję. Większy smog oznacza prawdopodobnie większą liczbę samobójstwJoanna MrówkaAgencja FORUM

Badanie na bazie danych amerykańskiego National Bureau of Economic Research analizuje śmierci w USA, do których doszło w latach 2003-2010. To pierwsza tak duża analiza w historii. Wykazano dzięki niej, że dzienny wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu o zaledwie jeden mikrogram na metr sześcienny to prawie 0,5-procentowy wzrost dziennej liczby samobójstw.

Więcej smogu to więcej samobójstw

Oznacza to, że smog większy o zaledwie jeden mikrogram PM2,5 na metr sześcienny to potencjalnie ponad 150 samobójstw więcej w ciągu roku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Z kolei miesięczny wzrost ilości PM2,5 na takim samym poziomie wiąże się z 50-procentowym wzrostem hospitalizacji po próbach samobójczych - oszacowali naukowcy.

"Udało się odkryć biologiczny związek między zanieczyszczeniem powietrza i zdrowiem psychicznym" - zauważają Claudia Persico i Dave Marcotte z American University in Washington, autorzy publikacji.

Pyły zawieszone - główny składnik smogu - mogą znacznie zwiększać poziom cytokin w organizmie. To białka, które pobudzają ludzką odporność, ale z drugiej strony są też odpowiedzialne za stany depresyjne. Wśród ofiar samobójstw w poprzednich badaniach stwierdzono podwyższony poziom cytokin.

Pierwsze takie badanie smogu w historii

Dotąd nie przeprowadzono jednak dokładnej analizy, która łączyłaby dane dotyczące jakości powietrza z danymi odnośnie liczby samobójstw. To właśnie w swoim badaniu zrobili Persico i Marcotte.

Analiza wykazała, że miesięczny wzrost stężenia pyłu PM2,5 w powietrzu o 1 μg/m3 wiązał się średnio z większą o 50,5 proc. liczbą hospitalizacji po próbach samobójczych. Wykazano także, że w miesiącach gdy średni indeks zanieczyszczenia AQI przekraczał 60 było o 4,7 hospitalizacji więcej.

Jak truje nas smog?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas