Smog zwiększa liczbę samobójstw? Odkryto niepokojącą tendencję
Amerykańscy badacze odkryli w swoich dociekaniach niepokojącą tendencję dotyczącą samobójstw i jakości powietrza. Z najnowszego badania wynika, że w dni smogowe zwiększa się liczba osób, które dokonują prób samobójczych.
Badanie na bazie danych amerykańskiego National Bureau of Economic Research analizuje śmierci w USA, do których doszło w latach 2003-2010. To pierwsza tak duża analiza w historii. Wykazano dzięki niej, że dzienny wzrost stężenia pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu o zaledwie jeden mikrogram na metr sześcienny to prawie 0,5-procentowy wzrost dziennej liczby samobójstw.
Więcej smogu to więcej samobójstw
Oznacza to, że smog większy o zaledwie jeden mikrogram PM2,5 na metr sześcienny to potencjalnie ponad 150 samobójstw więcej w ciągu roku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Z kolei miesięczny wzrost ilości PM2,5 na takim samym poziomie wiąże się z 50-procentowym wzrostem hospitalizacji po próbach samobójczych - oszacowali naukowcy.
"Udało się odkryć biologiczny związek między zanieczyszczeniem powietrza i zdrowiem psychicznym" - zauważają Claudia Persico i Dave Marcotte z American University in Washington, autorzy publikacji.
Pyły zawieszone - główny składnik smogu - mogą znacznie zwiększać poziom cytokin w organizmie. To białka, które pobudzają ludzką odporność, ale z drugiej strony są też odpowiedzialne za stany depresyjne. Wśród ofiar samobójstw w poprzednich badaniach stwierdzono podwyższony poziom cytokin.
Pierwsze takie badanie smogu w historii
Dotąd nie przeprowadzono jednak dokładnej analizy, która łączyłaby dane dotyczące jakości powietrza z danymi odnośnie liczby samobójstw. To właśnie w swoim badaniu zrobili Persico i Marcotte.
Analiza wykazała, że miesięczny wzrost stężenia pyłu PM2,5 w powietrzu o 1 μg/m3 wiązał się średnio z większą o 50,5 proc. liczbą hospitalizacji po próbach samobójczych. Wykazano także, że w miesiącach gdy średni indeks zanieczyszczenia AQI przekraczał 60 było o 4,7 hospitalizacji więcej.
Zobacz także: Kolejne rekordy smogu w Polsce