Spaliny z Diesla uszkadzają pamięć w kilka godzin. Badanie z użyciem rezonansu
Pionierskie badanie dało naukowcom wgląd do nowych wniosków na temat zanieczyszczeń powietrza. Celem badań z użyciem rezonansu magnetycznego było wskazanie zagrożeń dotyczących wpływu spalin na zdrowie mózgu.
Osoby narażone na wdychanie spalin z silników wysokoprężnych mogą mieć poważne problemy neurologiczne. Podczas zaledwie kilkugodzinnej ekspozycji na spaliny z Diesla może dojść do upośledzenia funkcjonowania ludzkiego mózgu.
Badacze po raz pierwszy przeprowadzili takie badanie - przeprowadzając kontrolowany eksperyment użyli rezonansu magnetycznego (fMRI).
Spaliny i zdrowie
"Przez wiele dziesięcioleci naukowcy uważali, że mózg jest chroniony przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza” - komentuje jeden z autorów badań, dr Chris Carlsten z University of British Columbia. Zespół naukowców ocenił swoje badanie, jako przełomowe. Znaleźli ścisły związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a funkcjami poznawczymi.
W eksperymencie wzięło udział 25 osób. Zostały one wystawione na oddziaływanie spalin z silników Diesla w warunkach laboratoryjnych. Aktywność mózgu mierzono w różnych momentach za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).
Naukowcy sprawdzali, jak na zanieczyszczenia reagują obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za zapamiętywanie. Uczestnicy badania, którzy nie przebywali w pomieszczeniu z filtrowanym powietrzem wykazywali zakłócenia sieci funkcjonalnej mózgu (DMN, czyli sieć aktywności bazowej), a co za tym idzie wykazywali mniejszą zdolność i wydajność poznawczą. Co gorsza zapadanie na depresję oraz myśli samobójcze są również związane z tymi obszarami mózgu - komentują naukowcy z Kanady.
"Z niepokojem obserwujemy, jak zanieczyszczenia z transportu zakłócają te same sieci” – powiedziała dr Jodie Gawryluk, współautorka badania, profesor psychologii na University of Victoria.
"Chociaż potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć funkcjonalny wpływ tych zmian, możliwe jest, że zanieczyszczenia mogą upośledzać proces myślenia ludzi lub zdolność do pracy".
Chociaż zmiany w mózgu były tymczasowe, a stan uczestników powrócił do normy po badaniu, naukowcy alarmują, że efekty wdychania spalin mogą być długotrwałe ze względu na ciągłość ekspozycji.
W związku z tym ludzie powinni zwracać uwagę na powietrze, którym oddychają i minimalizować niebezpieczeństwo z tym związane.
Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie uznawane za największe środowiskowe zagrożenie ludzkiego zdrowia.