Przed ich wyrzuceniem wiele osób odkręca kran. Tak tracimy coś ważnego
Wielu Polaków nadal nieprawidłowo segreguje gromadzone w domach i biurach odpady. Mamy też problem z decydowaniem o tym, czy dane frakcje należy przepłukać wodą przed wyrzuceniem do kosza. Istnieje jedna zasada, którą należy się kierować.
Często stajemy przed dylematem dotyczącym prawidłowej segregacji śmieci. Zastanawiamy się też, czy przed wyrzuceniem konieczne jest mycie opakowań. Czy należy myć opakowania po jogurtach, butelki po oliwie i inne zatłuszczone opakowania? Odpowiedź jest jedna.
Mycie opakowań przed wyrzuceniem. Myć czy nie?
Odpadów nie trzeba ani myć, ani płukać. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów opakowań: szklanych butelek i słoików - także tych po oleju, oliwie i brudnych od innego rodzaju tłuszczu i cieczy, a także opakowań plastikowych - zarówno po żywności takiej jak jogurty, dania, margaryna, keczup, jak i po kosmetykach.
Ta sama zasada obowiązuje w przypadku odpadów metalowych, czyli różnego rodzaju puszek po warzywach i mięsie, także zabrudzonych tłuszczem lub tych, które ze względu na zawartość pozostawiają po sobie nieprzyjemny zapach. O czym należy jednak pamiętać?
Obowiązkowo musimy opróżnić opakowanie z zawartości produktu. W tym wypadku kierujemy się zasadą oczyszczenia opakowania na tyle dokładnie, na ile jest to możliwe. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie przypomina, że opakowań po żywności i kosmetykach nie myjemy, zawartość opróżniamy, a odpad wyrzucamy do odpowiedniego kosza na śmieci.
Dlaczego nie warto myć odpadów przed wyrzuceniem?
Wśród osób segregujących odpady często pojawia się wątpliwość dotycząca mycia opakowań. Niepewność budzi fakt czy brudny odpad będzie mógł zostać poddany recyklingowi. MPO Kraków uspokaja: pozostałości jedzenia czy produktu nie mają wpływu na recykling opakowań.
Wszystkie zabrudzone opakowania po jedzeniu i kosmetykach są myte mechanicznie zanim zostaną przetworzone. I to główny powód, dla którego nie powinniśmy myć opakowań przed wyrzuceniem. Otóż chodzi zwłaszcza o niepotrzebne marnowanie wody.
"W niemyciu odpadów chodzi o to, aby nie marnować wody (na mycie czegoś, co i tak zostanie potem znowu umyte)" - rozwiewa wątpliwości MPO.
Segregacja śmieci kluczem do sukcesu
Nadal mamy problem z prawidłowym segregowaniem śmieci. Problematyczne są zwłaszcza odpady budowlane, opakowania po kosmetykach i chemikaliach, a także odpady na bazie zmieszanych surowców.
Sprawdź czy wiesz, gdzie należy wyrzucić poszczególne odpady: