Gdzie wyrzucać dezodoranty i opakowania po kosmetykach?

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Jakie kosmetyki i produkty kosmetyczne mogą trafiać do kosza na śmieci? Czy opakowania po kremie lub balsamie można poddać recyklingowi? Gdzie wyrzucić puszki po dezodorantach lub flakony po perfumach? Jeśli nie wiesz jak segregować takie śmieci, to koniecznie poznaj odpowiedź.

Co robić z opakowaniami po kosmetykach?
Co robić z opakowaniami po kosmetykach?123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucać dezodoranty?

Opakowanie po zużytym dezodorancie należy wyrzucić do... Tu właśnie wszystko zależy od materiału, z którego zostało wykonane.

  • Dezodorant w aerozolu: z metalowej puszki należy zdjąć plastikową końcówkę i nakrętkę. Część metalową wyrzuca się do kosza na odpady komunalne (zmieszane, czarny worek lub pojemnik), a plastikowe do żółtego kosza na metale i tworzywa sztuczne.

  • Dezodorant w kulce lub w sztyfcie - opakowania zwykle wykonane są w całości z plastiku, więc trzeba je wyrzucić do odpadów z metalu i tworzyw sztucznych.

  • Dezodorant w szkle - podobnie jak inne szklane opakowania po kosmetykach (np. po perfumach i wodach toaletowych) należy wyrzucić do zielonego pojemnika lub worka na szkło. Wcześniej jednak trzeba zdjąć plastikową nakrętkę i umieścić ją wśród odpadów z tworzyw sztucznych. Jeśli flakony po perfumach mają metalowy lub plastikowy atomizer, którego nie da się usunąć, należy je w całości wrzucić do odpadów szklanych.

Gdzie wyrzucać opakowania po kosmetykach?

Gdzie powinny trafić butelki po szamponach, odżywkach, balsamach, tubki po pastach do zębów czy pudełka po kremach, pudrach czy tuszach do rzęs? Większość takich produktów jest umieszczana w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Dlatego wszystkie należy wyrzucać do żółtego pojemnika lub worka przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

Ale jest jeden warunek! Musisz wcześniej znaleźć na opakowaniu znak trójkąta świadczący o tym, że opakowanie nadaje się do recyklingu. W przypadku braku takiego oznaczenia, pudełka, butelki itp. po kosmetykach umieszcza się w pojemnikach na odpady zmieszane (komunalne).

Ważna zasada! Oszczędzaj wodę. Nie ma potrzeby mycia lub płukania opakowań po kosmetykach przed ich wyrzuceniem.

Co zrobić z wacikami, chusteczkami i patyczkami kosmetycznymi?

Nieważne, czy jest to wacik użyty do demakijażu, zużyta chusteczka higieniczna, czy wykorzystane patyczki kosmetyczne. Tego typu zanieczyszczone środki higieny osobistej powinny trafić do pojemnika na odpady komunalne. Tak samo postępuj ze zużytymi pieluchami, wkładkami, tamponami, nawilżanymi chusteczkami lub brudnym ręcznikiem papierowym.

Gdzie wyrzucić butelkę po lakierze do paznokci?

Buteleczkę po lakierze do paznokci wyrzuć do pojemnika na śmieci zmieszane. Pozostałości emalii oraz brudny pędzelek uniemożliwiają poddanie takiego odpadu segregacji. Nie próbuj też wypłukiwać buteleczki i spuszczać pozostałości w toalecie lub w zlewie. Resztki lakieru do paznokci mogą zatykać odpływy, być toksyczne dla zwierząt i poważnie szkodzić przyrodzie.

Segreguj odpady kosmetyczne, kiedy tylko to możliwe, aby materiał trafił do recyklingu i nie zanieczyszczał środowiska.

Albania: Lotnisko w parku narodowymDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas