Proste porady jak być zero waste. Dzięki tym wyzwaniom ograniczysz śmieci
Oprac.: Jakub Wojajczyk
W całej Europie produkujemy coraz więcej odpadów, które zanieczyszczają środowisko. Na szczęście rośnie też liczba osób, które chcą ograniczać wytwarzane przez siebie śmieci i żyć w duchu zero waste. Od czego zacząć i jak wytrwać w tym postanowieniu? Eksperci przygotowali zestaw specjalnych wyzwań i porad, które pomogą nam wprowadzić w życiu nowe, pozytywne nawyki.
16 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata. Wiele firm, instytucji i zwykłych osób angażuje się w akcje związane z tym "świętem", bo rzeczywiście w Polsce mamy wielki problem z zanieczyszczeniem środowiska i gospodarowaniem odpadami. Jak jednak zauważają eksperci, powinniśmy mówić raczej o "dniu sprzątania śmieci", bo to one są źródłem problemu.
- Chcemy pokazać, jak walczyć z problem zaśmiecenia w bardziej efektywny sposób. Czas na zatrzymanie strumienia śmieci poprzez działania w obszarze zapobiegania ich wytwarzaniu - mówi Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
Organizacja, począwszy od Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata 2023, przez 30 dni będzie proponować sposoby na życie w stylu zero waste. Porady mają formę wyzwań, które każdy może zrealizować - nie tylko w domu, ale także np. w pracy. Nie trzeba się też sztywno trzymać kalendarza - ważne, aby co jakiś czas spróbować sprostać któremuś z zadań.
Porady jak być zero waste
Jak być bardziej zero waste? Oto wybrane sposoby i porady:
- raz w tygodniu zrezygnuj z jazdy samochodem do pracy;
- ugotuj posiłek z resztek;
- zacznij nosić torbę materiałoą na zakupy w plecaku;
- załóż kompostownik;
- zrób szafę kapsułową;
- zorganizuj wyprzedaż garażową;
- zamów kawę do wielorazowego kubka;
- zrób swap (wymianę rzeczy) ze znajomymi;
- napraw jakąś rzecz zamiast kupować nową;
- zrób zakupy w lokalnym sklepie zamiast w supermarkecie.