InPost opatentował nowe maszyny. Zwrotomat przyjmie butelki i puszki

Zwrotomaty - tak będą się nazywały nowe maszyny, które na osiedlach w Polsce ustawi firma InPost. Operator słynnych paczkomatów nie będzie jednak wykorzystywał nowych urządzeń do odbioru i nadawania przesyłek. Zwrotomaty nie będą przyjmować paczek, ale… odpady - puszki i butelki.

InPost już wkrótce może przestać nam się kojarzyć wyłącznie z paczkomatami. Do akcji w 2025 r. ruszą także zwrotomaty. Co to takiego?
InPost już wkrótce może przestać nam się kojarzyć wyłącznie z paczkomatami. Do akcji w 2025 r. ruszą także zwrotomaty. Co to takiego?Robert Robaszewski/Agencja Wyborcza Agencja Wyborcza

Wcześniej w tym roku w mediach pojawiła się informacja, że InPost - polski gigant usług kurierskich i operator paczkomatów - chce wejść na rynek tzw. urządzeń RVM. To skrót od angielskiego "reverse vending machine", czyli "odwrócona maszyna vendingowa".

Nie tylko paczkomaty. InPost opatentował Zwrotomat

Takie urządzenia to nic innego jak popularnie zwane recyklomaty czy butelkomaty. Można z nich już skorzystać w wybranych sklepach w Polsce. W najbliższych miesiącach możemy się jednak spodziewać prawdziwego ich wysypu - za rogiem system kaucyjny, który w naszym kraju ruszy prawdopodobnie pod koniec 2025 r.

Przypomnijmy, że rozwiązanie to pozwoli Polkom i Polakom oddawać do recyklomatów (czy - jak to nazwał InPost - zwrotomatów) puszki metalowe do 1 litra, butelki plastikowe do 3 litrów oraz wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra.

Przy zakupie napojów w takich opakowaniach będzie doliczana kaucja w wysokości 50 groszy lub 1 zł. Wyższa stawka została przewidziana dla butelek szklanych wielokrotnego użytku, a niższa - dla puszek i butelek PET. Gdy oddamy takie opakowanie w sklepie, dostaniemy w gotówce lub na voucher wydaną wcześniej kwotę.

Znak towarowy Zwrotomatu - nowej usługi i urządzeń InPostmateriały prasowe

Co to jest Zwrotomat? InPost inwestuje w recykling odpadów

Z Biuletynu Urzędu Patentowego dowiadujemy się, że InPost zarejestrował w Polsce znak słowno-graficzny Zwrotomat. To kolejne potwierdzenie, że system kaucyjny skusił rodzimego giganta do inwestycji w sektor gospodarki odpadami.

Jak czytamy w BUP, zwrotomaty mają służyć do "odbioru plastiku, szkła, metalu oraz tekstyliów". Warto zaznaczyć, że w polskim systemie kaucyjnym nie będą zbierane zużyte ubrania. Od 2025 r. będzie jednak obowiązkowa selektywna zbiórka tekstyliów, więc InPost być może planuje innowacje także w tym zakresie.

Biuletyn Urzędu Patentowego podaje ponadto, że pod szyldem Zwrotomatu polski gigant chce także prowadzić "usługi recyklingu odpadów", a także ich przetwarzania, a nawet sortowania. Czy to oznacza, że na samych maszynach RVM się nie skończy i InPost chce stać się potentatem także sektora gospodarki odpadami? Pytania w tej sprawie wysłaliśmy do rzecznika firmy.

Jeszcze nigdy nie było tak źle. Ekolodzy alarmująINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas