Gdzie wyrzucamy styropian? To zależy od styropianu

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Styropian to często wykorzystywane tworzywo. Jest stosowany w budownictwie do termoizolacji budynków, jak i do produkcji opakowań urządzeń elektronicznych, gdzie chroni sprzęt przed uszkodzeniem. Ponadto zadomowił się na dobre w cateringu. Niestety wiele osób, i to mimo mnóstwa rządowych szeroko zakrojonych działań pro-ekologicznych, nie wie, gdzie wyrzucać styropian. Dowiedz się wszystkiego na ten temat i segreguj tworzywa świadomie!

​Gdzie wyrzucać styropian? Większość osób wybiera zły kontener
​Gdzie wyrzucać styropian? Większość osób wybiera zły kontenerARKADIUSZ ZIOLEK/East News/123RF/PICSELEast News

Styropian, a w zasadzie polistyren ekspandowany, to tworzywo powstałe przez spienienie litych, pełnych granulek wykonanych z polistyrenu. Proces spieniania następuje poprzez zadziałanie na granulki dużej ilości gorącej pary wodnej. Dzięki temu styropian uzyskuje swoją ostateczną strukturę, staje się bardzo lekki i ma niezwykle niską gęstość. Jest to jego podstawową zaletą na tle np. wielu innych materiałów termoizolacyjnych.

Styropian, dzięki niskiej masie własnej oraz rewelacyjnej izolacyjności, świetnie sprawdza się w celu termoizolacji budynków, jak i w procesie wysyłkowym jako ochrona różnych produktów. Nie podnosi nadmiernie wagi przedmiotu, co z kolei ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie wydatków ponoszonych na wysyłkę. Wykonuje się z niego także tacki, talerze i wiele innych artykułów.

Gdzie wyrzucać styropian z opakowań po sprzęcie AGD czy RTV?

Styropian po sprzęcie RTV to powszechny odpad, z którym na szczęście łatwo sobie poradzić. Całe formy bądź rozdrobnione do niewielkich kawałków wystarczy wrzucić do pojemników (worków) na tworzywa sztuczne i metale.

Materiał ten nadaje się do wielokrotnego recyklingu - i to w całości, bez jego wcześniejszego przygotowania i obróbki. Wyrzucenie go np. do pojemnika na odpady zmieszane jest bardzo złym rozwiązaniem, gdyż firma zajmująca się segregacją jest w stanie "wyłapać" w gąszczu innych odpadków tylko niewielki procent styropianu.

Gdzie wyrzucać styropian z opakowań po jedzeniu na wynos?

W przypadku jedzenia na wynos jest nieco inaczej. Styropian sam w sobie w dalszym ciągu nadaje się do recyklingu, gdyż ma identyczną charakterystykę jak ten, który służy do zabezpieczenia sprzętu RTV na czas dostawy. Fakt zabrudzenia go jedzeniem zmienia jednak postać rzeczy w kwestii jego przygotowania do segregacji.

Jedzenie uniemożliwia przeprowadzenie prawidłowego odzysku już w firmie zajmującej się tym procesem, dlatego należy oczyścić opakowanie przed jego wyrzuceniem. Nie musisz na szczęście robić tego nazbyt precyzyjnie  - wystarczy wypłukanie resztek pod bieżącą wodą lub ich ręczne wyrzucenie.

Po wypłukaniu styropian należy wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale - czyli do żółtego worka.

Jeśli jednak jego usunięcie resztek nie jest możliwe, gdyż te weszły w jego strukturę, jak np. olej czy inne płyny, to konieczne jest jego wyrzucenie do odpadów zmieszanych. Tak zabrudzony styropian i tak nie nadaje się do ponownej obróbki.

Gdzie wyrzucać styropian budowlany?

Styropian budowlany, szczególnie ten pochodzący z demontażu, nie może wylądować w żadnym koszu i worku. Właściciel musi zająć się jego segregacją samodzielnie. To wynik np. starych zapraw klejowych, lakierów czy farb, które należy zutylizować zupełnie inaczej niż czysty styropian konsumencki.

Wybór jest jeden - skorzystanie z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Można w nim jednorazowo zutylizować około 100 kilogramów materiałów wywołujących zdecydowanie najwięcej problemów, w tym właśnie styropianu budowlanego.

Nowy styropian budowlany również nie powinien wylądować w ogólnodostępnym koszu na tworzywa sztuczne - niektóre produkty zawierają w sobie mnóstwo uszlachetniaczy. Czasami takich, które uniemożliwiają odzysk tego materiału.

Zatem zawsze warto styropian oddawać do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W razie dużej ilości tego tworzywa warto zlecić odbiór i utylizację firmie zajmującej się tym zagadnieniem zawodowo.

Jak wygląda recycling styropianu?

Recykling styropianu to codzienność na całym świecie i zarazem proces dopracowany do perfekcji. Początkowo w firmie zajmującej się tym zagadnieniem następuje precyzyjna segregacja odpadów np. na wielkości, kolory czy klasy. Ułatwia to znacznie proces dalszej obróbki. Po wstępnej selekcji nastąpi usunięcie powietrza ze styropianu, zatem uzyskanie czystego polistyrenu, który w kolejnym etapie zostanie przetopiony na postać granulek. Te później zostaną ponownie napełnione powietrzem (parą wodną), a tym samym zyskają nowy, być może zgoła odmienny cel.

Recykling styropianu to jedna z wielu form ochrony planety przed jej nadmiernym zaśmieceniem. Dobrze jest stosować się do powyższych rad i segregować ten materiał zgodnie z jego specyfiką.

Nowe spoty kampanii "Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu"SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas