Gdzie wyrzucać elektrośmieci? Zły kosz to 5000 zł kary

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Czy wiesz, że za wyrzucenie starego telewizora lub zepsutej mikrofalówki do nieodpowiedniego kosza albo za porzucenie ich w lesie grożą surowe kary? Możesz za to dostać nawet 5000 zł grzywny. Jakie odpady zaliczamy do elektrośmieci i gdzie można je wyrzucić bezpiecznie i bez kary.

Na liście elektrośmieci można znaleźć zużyte m.in. komputery, telefony, telewizory, żelazka.
Na liście elektrośmieci można znaleźć zużyte m.in. komputery, telefony, telewizory, żelazka.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Co to są elektrośmieci?

Elektroodpady, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) lub elektrośmieci.

Wszystkie te terminy odnoszą się do tego samego: zepsutych, uszkodzonych lub z jakiegoś powodu nienadających się do użytku produktów elektrycznych i elektronicznych działających na prąd lub baterie, które należy wyrzucić.

Co zalicza się do elektrośmieci? Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie recyklingu odpadów, utylizowane sprzęty dzieli się na sześć głównych grup.

  1. Odpady, które działają na zasadzie wymiany temperatury. Należą do nich m.in. lodówki, chłodziarki, zamrażarki, pompy ciepła, klimatyzatory, grzejniki elektryczne.

  2. Ekrany, monitory, telewizory powyżej 100 cm przekątnej oraz sprzęty w nie wyposażone.

  3. Lampy, świetlówki i diody elektroluminescencyjne (LED).

  4. Wielkogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny, np. pralki, kuchenki elektryczne, zmywarki, głośniki, automaty do napojów i gier.

  5. Małe AGD m.in. tostery, sandwiche, roboty kuchenne, blendery, suszarki, prostownice do włosów, lokówki, urządzenia medyczne, takie jak elektroniczne ciśnieniomierze.

  6. Małogabarytowe sprzęty nieprzekraczające 50 centymetrów, np. laptopy, smartfony, tablety, słuchawki, urządzenia GPS, radia, routery.
Co zrobić ze starą i zepsutą pralką czy lodówką?
Co zrobić ze starą i zepsutą pralką czy lodówką? 123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Po pierwsze nigdy nie porzucaj zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego w lesie, w rowie, czy w pustostanach. Po drugie nie wyrzucaj go do pojemników na odpady zmieszane. Po trzecie nie demontuj samodzielnie zużytego sprzętu.

Wszystkie te trzy kwestie są zakazane, a za ich złamanie grożą kary. Co zatem zrobić z elektrośmieciami i gdzie wyrzucić zepsuty telewizor lub stary i zniszczony smartfon?

Zazwyczaj raz w miesiącu w nieruchomościach wielorodzinnych i jednorodzinnych odbywa się zbiórka odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mieszkańcy bloków powinni składować takie odpady w wyznaczonych miejscach do tego w altanach śmietnikowych. Z kolei właściciele domów muszą wystawić takie śmieci przed posesję w wyznaczonym dniu odbioru odpadów.

Dla tych, którzy nie chcą czekać i składować elektrośmieci w każdej gminie działa punkt PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Można tam bezpłatnie oddać zużyty sprzęt pod warunkiem, że jest w całości (niezdemontowany).

Inne miejsca, które zajmują się przyjmowaniem elektrośmieci to:

  • sklepy sprzedające takie urządzenia (niektóre sieci marketów oferują bezpłatny odbiór zużytego sprzętu przy zakupie nowego);
  • skupy złomu zajmujące się również recyklingiem elektroodpadów;
  • firmy serwisujące sprzęty;
  • specjalne punkty wyznaczone przez lokalne samorządy. 

Gdy elektrośmieci dotrą do takich miejsc, zostaną dostarczone do firmy, która zajmie się ich segregacją oraz odpowiednim przetworzeniem.

Narodziny manata we wrocławskim zoo. To ich pierwszy chłopakPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas