Gdzie wyrzucać butelki po oleju i czy trzeba je myć?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Jest kilka szczególnie problematycznych odpadów, z których segregacją radzi sobie bez kłopotu niewiele osób. Należą do nich między innymi butelki po oleju, które zwykle lądują w pojemnikach na odpady zmieszane. To błąd! Gdzie wyrzucać butelki po oleju oraz po oliwie i co trzeba zrobić przed wrzuceniem ich do kosza.
Spis treści:
Butelki po oleju. Czy to na pewno trudny odpad?
Butelki po oleju dla wielu osób stanowią dowód na to, jak trudne jest prawidłowe segregowanie śmieci. Nie pomaga w tym fakt, że na tych opakowaniach na próżno szukać oznaczeń, które mogłyby wspomóc konsumenta. Ponadto szeroko zakrojone działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty.
Zresztą opakowanie opakowaniu nierówne. Butelki po oleju różnią się tworzywem wykorzystanym do ich produkcji (szkło lub plastik) i stopniem zabrudzenia. Warto więc wiedzieć, jak sobie radzić z każdą z nich.
Gdzie wyrzucać szklane butelki po oleju?
Szklane butelki po oleju wyrzucaj do pojemników na szkło i do zielonych worków. Firma zajmująca się recyklingiem może odzyskać w zasadzie 100% tego tworzywa.
Odzyskanie jednej tylko butelki to oszczędność rzędu 1 kWh energii elektrycznej. To sporo nawet jak na jednostkową sytuację. Ta wartość równa się nawet kilkugodzinnej eksploatacji typowych urządzeń elektronicznych przez standardowe gospodarstwo domowe.
Cały proces odzysku przebiega w kilku etapach. Po segregacji wstępnej następuje rozdrobnienie szkła na tysiące niewielkich kawałków. W kolejnych wielu krokach są one poddawane precyzyjnej segregacji pod kątem zanieczyszczeń. W ostatnim etapie szkło przechodzi proces przetapiania i uzyskuje u producenta ostateczną, nową formę.
Gdzie wyrzucać plastikowe butelki po oliwie?
Plastikowe butelki po oleju należy wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne oraz metale, a zatem do żółtych worków. Dobrze jest je zgnieść przed wyrzuceniem, wówczas zajmą mniej miejsca.
Zobacz również:
Plastik jest jednym z najpowszechniejszych tworzyw, a jego odzyskiwanie jest przeprowadzane w zasadzie ciągle i to na skalę światową.
Proces przetwarzania takiej butelki zamyka się w trzech etapach - mechanicznym sortowaniu, chemicznym rozpuszczeniu tworzywa sztucznego oraz w ostatnim kroku - termicznym spalaniu przedmiotów niemożliwych do odzyskania.
Czy butelkę po oleju trzeba umyć przed wyrzuceniem?
Nie musisz myć butelek po oleju - termiczne oczyszczanie tworzyw sztucznych w zasadzie zupełnie wypłukuje z nich wszelkie zanieczyszczenia, nawet te tłuste i pozornie niemożliwe do usunięcia. Wystarczy zatem wykorzystać cały olej i zakręcić butelkę odpowiednią nakrętką.
To pozwoli zachować porządek w koszu na odpady, jak i w siedzibie firmy, która specjalizuje się w ich składowaniu. Plastikowe butelki warto jednak zgniatać - w takiej formie zajmują mniej niż połowę ich wyjściowej wielkości.
Jak zatem widać, segregacja butelek po oleju nie jest tak trudna. Warto to robić, ponieważ w ten sposób pomagasz chronić planetę, ograniczać liczbę odpadów zalegających na wysypiskach. Ponadto przykładasz rękę do zwiększenia liczby zasobów z recyklingu wykorzystywanych przez różne koncerny.