Hortensja

Aktualizacja

Hortensja (Hydrangea L.) to gatunek rośliny z rodziny hortensjowatych. Jest popularną ozdobną rośliną ogrodową ze względu na swoje efektowne kwiatostany, które mogą mieć różne kolory - biały, różowy, niebieski czy fioletowy, w zależności od pH gleby. Roślina ta preferuje wilgotne, przepuszczalne gleby oraz umiarkowane światło. Hortensje są często sadzone w ogrodach, parkach i jako rośliny doniczkowe ze względu na swoją dekoracyjność i łatwość pielęgnacji.

Hortensje ubarwią każdy ogród.
Hortensje ubarwią każdy ogród. 123RF/PICSEL

Hortensja - najważniejsze informacje

Rodzaj:
hortensja
Rodzina:
hortensjowate
Rząd:
dereniowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Jak wygląda hortensja? 

Hortensja to niewysokie krzewy o dużych walorach dekoracyjnych, które naturalnie występują w:

  • południowo-wschodniej Azji,
  • północno-zachodniej Ameryce Południowej,
  • Ameryce Środkowej,
  • wschodniej i środkowej części Ameryki Północnej.

Ze względu na jej piękny kwiatostan, chętnie jest hodowana w ogrodach na całym świecie. Hortensja najlepiej będzie rosnąć w półcieniu, na stanowisku ciepłym. Te rośliny są wrażliwe na mróz i nie lubią suszy. W okresach zimowych wiele odmian wymaga dodatkowego okrycia. 

Ten niewielki krzew w naturze osiągnie nie więcej niż do 6 metrów. Pędy roślin mogą być pokryte owłosieniem lub łuszczącą się korą. U niektórych hortensji można zaobserwować wiecznie zielone ulistwienie, natomiast większość z nich zrzuca okrywę wraz z chłodniejszą porą. Blaszki mają kształt okrągły lub jajowaty. 

Kwiaty hortensji są niezwykle dekoracyjne, gdyż są gęste i mają wierzchotkowatą formę. W zależności od odmiany mogą mieć kolor bieli, fioletu, czerwieni, różu, błękitu. Hortensje wytwarzają owoce z brązowymi nasionami. Mają formę niewielkich, skórzastych kul. 

Jakie są odmiany hortensji?

Do popularnie hodowanych w Polsce odmian hortensji można zaliczyć:

  • hortensję bukietową – wykazuje odporność na mróz i ma dorodne, stożkowe kwiatostany,
  • hortensja ogrodowa – osiąga do 1,5 metra wysokości i ma dekoracyjne kwiaty, wymaga osłonięcia na zimę,
  • hortensję pnącą – ma duże ciemnozielone liście i liczny kwiatostan, doskonale sprawdzi się jako ozdoba altany, balkonu, ściany czy ogrodzenia. 

Szkodniki hortensji

Hortensja jest narażona na ataki owadów i szkodników:

  • ślimaków,
  • mszyc,
  • przędziorków,
  • pluskwiaków,
  • nicieni.

Dlatego warto zastosować preparaty ochronne, pozwalające na zabezpieczenie rośliny przed atakami tych organizmów. Często występują także infekcje hortensji, takie jak chloroza liści, plamistość, rdza, szara pleśń czy bakteryjne więdnięcie. Zaleca się profilaktyczne badanie krzewu a przed zimowaniem odcinanie suchych i potencjalnie chorych pędów.

Jak pielęgnować hortensję?

Hortensja najpiękniej wyrośnie w spokojnym, lekko zacienionym stanowisku. Ta roślina lubi żyzne podłoże, jednak należy uważać z podlewaniem, gdyż nadmiar wody wpłynie negatywnie na stan krzewu. Hortensja ogrodowa jest mniej odporna na chłód i wiatr, dlatego już przy pierwszych przymrozkach należy ją zabezpieczyć za pomocą białej agrowłókniny. W przypadku hodowli hortensji bukietowej wystarczy obsypać podłożę korą czy ziemią. Zaleca się stosowanie nawozu do rośliny już wczesną wiosną.

Czy ziemia ma wpływ na kolor kwiatów hortensji?

Nie tylko odmiana determinuje odcień kwiatów, ale także rodzaj podłoża. 

Jeśli chcesz cieszyć się błękitnawymi pąkami zastosuj bardziej kwaśną glebę. W celu uzyskania czerwonawych pąków, wybierz podłoże o zasadowym odczynie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas