Przycinanie hortensji wiosną. Zrób to teraz, żeby obrodziła kwiatami

Opracowanie Anna Czowalla

Hortensje tworzą w ogrodzie niepowtarzalny klimat. Kwitną bardzo długo i wyróżniają się różnorodnymi i dużymi kwiatami. Warto jednak pamiętać o systematycznym przycinaniu hortensji, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na obfitość ich kwitnienia. Sprawdź, kiedy i jak przycinać hortensje, aby zawsze cieszyć się pięknem tych krzewów.

Kiedy i jak przycinać hortensje na wiosnę?
Kiedy i jak przycinać hortensje na wiosnę?Marianna OskoEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dlaczego cięcie hortensji ma takie znacznie?

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które sprawiają, że przydomowy ogród staje się magicznym miejscem. Lubią lekko wilgotną glebę, wyściółkowaną mieszanką torfu i kory oraz półcieniste stanowiska, które są dobrze osłonięte od wiatru. Stosując nawozy zakwaszające, obniżymy pH gleby do wartości 4-4,5 i uzyskamy niebieskie kwiaty hortensji ogrodowej. Pamiętajmy jednak, że obfitość kwiatów jest zależna od właściwego cięcia hortensji.

Większość krzewów ozdobnych co roku wymaga radykalnego lub delikatnego cięcia, ponieważ wtedy regularnie kwitną. Istnieją również takie, które potrzebują przycinania obumarłych i krzyżujących się pędów. Hortensja wyróżnia się na tle innych roślin, ponieważ sposób jej przycinania zależy od gatunku.

Kiedy i jak przycinać hortensje?
Kiedy i jak przycinać hortensje?123RF/PICSEL

Inaczej przycinamy hortensje bukietowe, a inaczej ogrodowe. Z czego to wynika? Obydwie odmiany kwitną na różnych pędach - dwuletnich lub jednorocznych. Co ważne, jeśli pominiemy cięcie hortensji bukietowej, to z każdym rokiem będzie wydawała coraz mniej kwiatów.

Przycinanie hortensji wiosną

W ogrodach najczęściej uprawiane są hortensje bukietowe, ogrodowe i krzewiaste. Najczęściej nie musimy się przejmować rozróżnianiem gatunków tej rośliny, jednak w przypadku wiosennego przycinania hortensji, mają one kluczowe znaczenie. Jak je rozróżnić?

  • Hortensje bukietowe - mają wydłużone, stożkowate kwiatostany. Ich kwiaty przybierają odcień bieli lub zieleni, jednak w czasie kwitnienia często zmieniają barwę na różową.
  • Hortensje ogrodowe - ich kwiatostany są kuliste i występują w wielu barwach - niebieskiej, różowej, fioletowej i białej.
  • Hortensje krzewiaste (drzewiaste) - kwiatostany tego gatunku również są kuliste, jednak tworzą drobniejsze kwiaty niż hortensje ogrodowe. Kwitną na różowo, biało lub zielono.

Jak przycinać hortensje ogrodowe i dębolistne? Tych odmian nie przycina się wcale, ponieważ nawiązują pąki w poprzednim sezonie i kwitną na starszych pędach. Jeśli zdecydujemy się na radykalne cięcie wiosną, to krzew nie będzie miał kwiatów. Jesienią należy usunąć tylko uschnięte kwiatostany. Co 4 lata warto wykonać cięcie prześwietlające.

Po kwitnieniu kwiaty hortensji ogrodowej można również przyciąć jesienią. Jednak w chłodniejszych rejonach Polski bezpieczniej będzie zaczekać z cięciem aż do wiosny. Kwiatostan ma za zadanie chronić cały krzew przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli pozostawimy je w trakcie zimy, wciąż będą się pięknie prezentować.

Kiedy i jak przycinać hortensje?

Najlepszy okres do przycinania hortensji to koniec zimy lub wczesna wiosna. Ten zabieg pielęgnacyjny najczęściej wykonuje się od końca lutego do początku kwietnia. W tym czasie krzewy nie mają jeszcze liści. Pamiętaj jednak, że ten termin zależy od pogody oraz regionu, w którym mieszkasz.

Hortensje przycina się, kiedy temperatury są dodatnie i nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków. Najlepiej wybrać ciepły, słoneczny dzień bez opadów deszczu.

Jak przycinać hortensje? W przypadku hortensji bukietowych cięcie najlepiej wykonać każdego roku tuż pod kwiatem. Pędy rośliny skraca się o około 2/3 długości. Pozbądź się cienkich i słabych pędów, ponieważ na tych mocniejszych pojawią się większe kwiaty. Usuń także pędy, które są przemarznięte, połamane lub uszkodzone.

Hortensje krzewiaste również należy przycinać każdego roku, ponieważ kwitną na młodych pędach. Sposób przycinania zależy od wieku. Młodym krzewom skróć pędy o połowę, a stare przytnij na wysokości około 20-30 cm.

Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Hortensje to piękne kwitnące krzewy, ale czasami mogą nie zakwitać tak obficie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jeśli roślina ma mniej kwiatów, zadbaj o odczyn gleby. Hortensje potrzebują gleby o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Upewnij się, że ziemia jest głęboko uprawiona, żyzna, próchniczna i dobrze przepuszczalna. Nie sadź ich na ciężkiej i gliniastej glebie, ponieważ to ograniczy ich wzrost.

Hortensje należy również dobrze chronić przed mrozem i przymrozkami. Niektóre gatunki są na niego bardzo wrażliwe. Pąki kwiatowe mogą przemarzać zimą lub wczesną wiosną. Dlatego koniecznie zabezpiecz je kopczykami z torfu i kory sosnowej lub okryj agrowłókniną. Pamiętaj również o regularnym podlewaniu, szczególnie podczas upałów. Najlepiej zrobić to rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak agresywne.

Przeczytaj również:

Bociany wracają do Polski. Pierwsze ptaki rozpoczęły przygotowaniaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas