Grindwal

Aktualizacja

Grindwale (Globicephala) to wodne ssaki z rodziny delfinowatych. Zamieszkują zarówno oceniacze wody w strefach tropikalnych, subtropikalnych, ciepłych, jak i w rejonach subarktycznych oraz subantarktycznych.

Dwa grindwale długopłetwe
Dwa grindwale długopłetweAleuzedomena publiczna

Grindwal - najważniejsze informacje

Rodzina:
delfinowate
Rząd:
Cetartiodactyla
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją grindwale? 

Najwięcej grindwali można spotkać w północnych częściach Oceanu Atlantyckiego – na odcinku między Islandią a Szkocją. Bywa, że docierają one do Morza Śródziemnego, a nawet do Bałtyku. Ten pływający ssak świetnie czuje się w wodzie o temperaturze między 0 a 25 stopni Celsjusza. 

Czym żywią się grindwale?

Grindwal to zwierzę stadne, które żyje w grupach rodzinnych. Zasiedla spokojne, głębokie wody mórz i oceanów. Grindwale żywią się mięczakami i rybami. W ich jadłospisie znajdują się m.in. ośmiornice i kałamarnice. Aby najeść się i dostarczyć organizmowi energii, to zwierzę musi zjeść nawet do 50 kg pokarmu w ciągu dnia.

Dlatego grindwal odbywa regularne wędrówki, by znaleźć ulubione przysmaki. Poszukuje ich, nurkując na głębokość ok. 600 metrów.

Samice grindwali są gotowe do rozrodu w wieku 6, a samce 12 lat. Partnerzy lub partnerki, z którymi kopulują te zwierzęta, pochodzą z innych „społeczności”. Samce podczas godów są agresywne i uderzają o siebie głowami, a właściwie wypełnionymi tłuszczem melonami. Ciąża u tych zwierząt trwa 16 miesięcy i kończy się przyjściem na świat jednego młodego. Nowo narodzony „maluch” ma 100 kg i żywi się mlekiem matki nawet przez 27 miesięcy. Młode opuszczają swoją rodzinę dopiero wtedy, gdy osiągną dojrzałość płciową.

Grindwale komunikują się, wydając charakterystyczne dźwięki. Odgłosy te służą im także do echolokacji.

Jak wygląda grindwal? 

Samce grindwali osiągają długość do 7,6 m, a samice do 6 m. Zwierzęta te ważą do ok. 3,8 t, jednak osobniki płci żeńskiej mają maksymalnie 1,8 t. 

Charakterystyczne u grindwali są:

  • duża głowa zakończona melonem – jest to narząd służący tym ssakom do echolokacji. To tłuszczowa poduszeczka, która jest duża i kwadratowa u samców oraz mniejsza i zaokrąglona u samic;
  • czarna skóra pokryta białymi wzorami na brzuchu i grzbiecie;
  • stercząca, sztywna i znajdująca się na środku grzbietu płetwa;
  • cienkie, długie i sierpowate płetwy poziome;
  • krótki dziób;
  • oczy przystosowane są do widzenia pod wodą i w powietrzu;
  • gruba warstwa tkanki tłuszczowej, która chroni zwierzęta przed wychłodzeniem.

Czy grindwale są pod ochroną?

Grindwal długopłetwy i krótkopłetwy mają status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych – nie są zagrożone wyginięciem. 

Co roku na Wyspach Owczych odbywa się grindadráp. Jest to tradycyjne polowanie na grindwale. Podczas kultywowania tego zwyczaju zabija się od 400 do 1000 grindwali. Obchodzenie grindadráp nie jest zabronione przez prawo.

Ciekawostki o grindwalach

  • Grindwale to towarzyskie ssaki. Lubią wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami – dobrze bawią się np. z delfinami.
  • Melon znajdujący się na głowie dorosłych osobników nie występuje u cieląt – młodych grindwali. Zaczyna się pojawiać z biegiem czasu i stopniowo rośnie.
  • Samica grindwala żyje 60, a samiec 40 lat.
  • Młode grindwale może zobaczyć, kiedy wyskakują ponad powierzchnię wody. Natomiast dorosłe osobniki lubią wystawiać głowę ponad taflę oceanu. 
  • Cielę po urodzeniu ma „tylko” 2 m długości.
  • Zanim mama młodego grindwala wyruszy na polowanie, pozostawia cielę pod opieką innej samicy.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas