Uratowali 30 grindwali. W ruch poszły prześcieradła. Ofiarom oddano hołd

W północnej części Nowej Zelandii przed śmiercią uratowano 30 grindwali, które utknęły na brzegu morza. W heroicznej akcji przenoszenia zwierząt w prześcieradłach wzięli udział okoliczni mieszkańcy. Ssakom, które nie przetrwały oddano rytualny hołd.

W Nowej Zelandii przeprowadzono akcję ratunkową dla 30 grindwali, które osiadły na mieliźnie
W Nowej Zelandii przeprowadzono akcję ratunkową dla 30 grindwali, które osiadły na mieliźnieDepartment of Conservation, New Zealandmateriały prasowe

Nowozelandczycy z Wyspy Północnej uratowali ponad 30 wyrzuconych na brzeg grindwali. Większość zwierząt przeniesiono do wody, dzięki czemu przeżyły. Czterech nie udało się uratować.

Mieszkańcy przenieśli grindwale do wody. Uratowali im życie

Do wyrzucenia ssaków morskich na brzeg doszło w pobliżu miasta Whangārei na północy Nowej Zelandii. W akcji ratunkowej zwierząt wzięły udział setki osób - poinformowała agencja prasowa AP.

Nowozelandzkie służby ds. ochrony przyrody przekazały, że mieszkańcy wykazali się niezwykłą wrażliwością i troską o te wspaniałe zwierzęta.

Rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, Maorysi, traktują grindwale jako święte zwierzęta, przypisując im znaczenie symboliczne i kulturowe.

Zwierzętom, które nie przeżyły, pomimo akcji ratunkowej na Wyspie Północnej, oddano rytualny hołd.

Grindwale żywią się głównie kałamarnicami, ale polują również na duże rybySergio Hanquet/Bios Photo/East NewsEast News

Morskie ssaki regularnie wpływają na mielizny

Grindwale, jako najliczniejszy gatunek z rodziny delfinowatych w wodach Nowej Zelandii, są wyjątkowo podatne na osiadanie na mieliznach. Przyrodnicy uważają, że jest to zjawisko naturalne, ale bywa tragiczne w skutkach.

Każdego roku umiera co najmniej kilkadziesiąt ssaków, a na przestrzeni 180 lat naliczono kilka tysięcy martwych zwierząt. Najtragiczniejsze pod względem liczebności ofiar było zdarzenie z 1918 r. U wybrzeży Wysp Chatham znaleziono ciała ponad 1000 osobników.

Według naukowców na niektórych obszarach morskich (np. mierzejach) tworzą się płycizny, które zaburzają systemy nawigacyjne morskich zwierząt. Zarówno na Wyspie Południowej, jak i na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii warunki geograficzne są niesprzyjające dla grindwali.

Osobniki tego gatunku dorastają do sześciu metrów długości i mogą ważyć do 3,5 tony. Grindwale to zwierzęta stadne. Małymi grupami rodzinnymi przewodzą samice. Ssaki mogą żyć jednak w dużych stadach liczących nawet 1000 osobników.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas