Chomik
Chomik to mały gryzoń z rodziny chomikowatych, zamieszkujący Europę i Azję. Wyróżnia się krótkim ogonem, zaokrąglonym ciałem i dużymi policzkowymi workami, które służą do przenoszenia pokarmu. Chomiki (Cricetinae) są popularnymi zwierzętami domowymi ze względu na niewielkie wymagania i uroczy wygląd. W naturze zamieszkują różnorodne środowiska, od stepów po lasy. Są głównie roślinożerne, ale jedzą także owady.
Chomik - najważniejsze informacje
Chomiki w środowisku naturalnym żyją tylko w Europie i w Azji. To zwierzęta pustynne lub półpustynne, które dobrze radzą sobie również w tundrze. Obszary te to ich pierwotne siedliska, z których chomiki rozprzestrzeniły się na tereny leśne i na łąki. Dzięki temu jeden z gatunków tego gryzonia występuje dziś także w Polsce. Dziko żyjącym, rodzimym gatunkiem jest chomik europejski.
Najliczniejsze populacje tego gryzonia znajdują się na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Roztocza oraz na Wyżynie Małopolskiej. Zwierzęta te jako miejsce do życia najchętniej wybierają tereny z lekkimi, lessowymi lub lessowo-gliniastymi glebami. Występują na polach uprawnych, na nieużytkach oraz w pobliżu ludzkich siedzib.
Co jedzą chomiki?
Chomiki to zwierzęta wszystkożerne. Dziko żyjące osobniki odżywiają się nasionami i materią roślinną, ale nie stronią też od owadów czy padliny. Te z nich, które mają swoje siedliska w pobliżu użytków rolnych, jedzą głównie żyto, jęczmień, buraki cukrowe, marchew, owies, kukurydzę czy ziemniaki – wszystko, co znajdą na polach.
To zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Mimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo waleczne i nie boją się atakować o wiele większych od siebie przeciwników.
Chomiki to poligamiści, a samce kopulują jak najczęściej i z jak największą liczbą samic. Dlatego gryzonie te bardzo szybko się rozmnażają. Chomicza ciąża trwa 20 dni, a po tym czasie na świat może przyjść nawet kilkanaście młodych. Małe chomiki nie mają sierści – pojawia się ona dopiero po kilku dniach. Matka karmi je mlekiem przez 3 tygodnie. Zwykle w ciągu roku samica rodzi trzy mioty młodych. Zdarza się jednak, że jest ich o wiele więcej.
To gryzonie kopiące nory letnie i zimowe. Mieszkają osobno, tzn. samce i samice mają osobne „siedziby”.
Jak wygląda chomik?
Cechą wspólną wszystkich gatunków chomików są:
- uzębienie. To gryzonie mające 16 zębów – 4 siekacze oraz 12 trzonowców. Chomiki regularnie je ścierają, gdyż ich uzębienie rośnie przez całe ich życie;
- charakterystyczne policzki – tzw. worki policzkowe. Są one bardzo pojemne, tak aby chomik mógł zmieścić w nich jak najwięcej pożywienia. Służą one tym gryzoniom do transportu i magazynowania pokarmu;
- dwukomorowy żołądek – do wstępnego i ostatecznego trawienia pokarmów.
Chomiki – w zależności od gatunku – mają różną wielkość. Gryzoń występujący w Polsce może mieć nawet do 34 centymetrów i 4-centymetrowy ogon. Sierść chomika europejskiego jest najczęściej brązowa, jego uszy są małe, a budowa krępa.
Czy chomiki są pod ochroną?
Chomik europejski podlega ochronie na terenie całej Unii Europejskiej. Dotyczy to także Polski. Wpisano go na listę gatunków prawnie chronionych, mimo że przez niektórych (zwłaszcza przez rolników) jest uważany za szkodnika. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jest on gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem.
Populacja chomików europejskich kurczy się. Uważa się, że odpowiadają za to stosowanie środków do zwalczania szkodników na polach, zanieczyszczenie środowiska i zmienność klimatyczna.
Ciekawostki o chomikach
- W domach najczęściej hodowane są chomiki syryjskie, zabajkalskie, chińskie i dżungarskie.
- Chomik może tak napełnić swoje worki policzkowe pokarmem, że są one większe niż dwukrotny obwód jego głowy.
- Przednie łapy chomików są niezwykle zręczne. Za ich pomocą zwierzęta mogą trzymać jedzenie i je jeść. Niekiedy sięgają nimi po inne przedmioty znajdujące się w ich pobliżu.
- Dzikie chomiki są nosicielami pasożytów. Można się od nich zarazić tasiemcem. Na ich ciałach żerują też pchły.
- Na chomiki żyjące w środowisku naturalnym czyha wiele drapieżników. Polują na nie m.in. borsuki, gronostaje i łasice.