Gdzie się podziały polskie chomiki? Zabija je to, z czego jesteśmy dumni

Przypomina dużą świnkę morską. Ma piękne rudo-czarno-białe ubarwienie i wojowniczy charakter. W obronie własnej potrafi stawić czoło nawet większemu od siebie przeciwnikowi. Mimo to ginie w zastraszającym tempie. Na jego tereny wkracza gospodarka rolnicza, deweloperzy, drogi i parkingi. Chomik europejski powoli staje się w Polsce rzadkością. Przyrodnicy głośno apelują -chrońmy chomika zanim będzie za późno. Na spotkanie z tym sympatycznym gryzoniem wyruszył Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska".

Populacja chomika europejskiego w Europie w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmniejszyła się o 75 proc.
Populacja chomika europejskiego w Europie w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmniejszyła się o 75 proc. 123RF/PICSEL

Magdalena Sarat fotografowaniem przyrody zajmuje się do wielu lat. Dopiero w tym roku udało się jej spotkać i uwiecznić na zdjęciach chomika. "Udało się trafić na takiego, który się nas nie bał" - mówi.

Chomik europejski w Polsce. Widzieli go nieliczni

Bo chomik europejski to wdzięczny model, choć ogromnie trudny do fotografowania. "Ekstremalnie wymagający" - podkreśla fotografka. "Nasza przygoda z chomikami to cztery lata niepowodzeń i dopiero w tym roku osiągnęliśmy sukces" - dodaje.

Chomika w naturze spotkać trudno, bo jest bardzo ostrożny i - niestety - z roku na rok coraz rzadszy. "Znika w tempie zastraszającym, bo w przeciągu ostatnich 30 lat 70-80 proc. populacji zginęło" - mówi Magdalena Sarat.

Choć chomik ma wojowniczy charakter i potrafi stawić czoło kilkukrotnie większym od siebie przeciwnikom, przed koparką i spychaczem ucieka w strachu do norki. "W tej norze ginie, jest zasypywany przy budowie dróg, osiedli" - tłumaczy ekspertka.

Chomik od tysięcy lat związany jest z człowiekiem. Był stałym elementem mozaiki łąk i pól, gdzie korzystał z uprawianych zbóż. Dziś niszczy go rolnictwo monokulturowe i budownictwo.

Chomik europejski to od niedawna gatunek krytycznie zagrożony. Siedliska gryzonia zostały zniszczone m.in. wskutek powstawania osiedli mieszkalnych
Chomik europejski to od niedawna gatunek krytycznie zagrożony. Siedliska gryzonia zostały zniszczone m.in. wskutek powstawania osiedli mieszkalnych123RF/PICSEL

Gdzie w Polsce można spotkać dzikiego chomika?

Jedna z ostatnich dużych populacji chomika europejskiego żyje jeszcze w Lublinie. Praktycznie w samym środku miasta. "W miejscach, gdzie kiedyś były pola i zostały wchłonięte przez zabudowę" - tłumaczy Magdalena Nosek z inicjatywy Górki Czechowskie Wietrznie Zielone. "Zlikwidowano pola i działki, ale chomiki zostały".

Na nieużytku oddalonym zaledwie ok. kilka kilometrów od centrum Lublina żyje 20 chomików europejskich. Każda samica rodzi co roku 2-3 młode, poszerzając populację. Przyrodnicy walczą o nie od ośmiu lat.

Chomik europejski od niedawna jest uznawany na naszym kontynencie za gatunek krytycznie zagrożony. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zginęło aż trzy czwarte populacji. "Jego perspektywy są kiepskie" - przyznaje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Dzikie chomiki w Polsce. Jest ich coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}