Barszcz Sosnowskiego

Aktualizacja

Barszcz Sosnowskiego to trująca roślina, która stanowi duże zagrożenie w Polsce. Trzeba na nią uważać szczególnie latem, bo to właśnie wtedy barszcz jest najbardziej niebezpieczny.

Kwiatostan barszczu Sosnowskiego.
Kwiatostan barszczu Sosnowskiego.I Hugo.arg/CC BY-SA 3.0Wikimedia

Barszcz Sosnowskiego - najważniejsze informacje

Gatunek:
Barszcz Sosnowskiego
Rodzaj:
barszcz
Rodzina:
selerowate
Rząd:
selerowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

​Barszcz Sosnowskiego — występowanie i środowisko

Barszcz Sosnowskiego pochodzi ze wschodniej i centralnej części gór Kaukazu. Porastał też Zakaukazie i północną Turcję. W XX wieku był ceniony w ZSRR jako roślina pastewna. 

Rozpowszechniano go w państwach bloku wschodniego, a nawet włączano do kolekcji ogrodów botanicznych. Do Polski sprowadzono go w latach 50. XX wieku. Szybko okazało się, że doskonale czuje się w polskim i umiarkowanym klimacie – zaczął szybko się rozprzestrzeniać. Po latach uznano go za roślinę inwazyjną. Dziś występuje w całej Polsce, a szczególnie często rośnie w dolinach rzecznych Podhala.

Barszcz Sosnowskiego pojawia się na polach, na brzegach rzek i jezior oraz przy drogach. Można go spotkać również w parkach, ogrodach i lasach. Występuje we wschodniej Europie, a na zachodzie jego zasięg kończy się w Niemczech i Danii. W innych krajach Starego Kontynentu rosną pokrewne gatunki barszczu Sosnowskiego – np. barszcz Mantegazziego. To roślina, która może przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Najstarsze okazy są odporne na mróz sięgający do -40 °C.

Barszcz Sosnowskiego — morfologia i anatomia

Barszcz Sosnowskiego ma wysokość od 1 do 4 m oraz:

  • głęboko i podłużnie bruzdowaną łodygę – ma ona od 3 do 6 powieźli. Jej średnica wynosi do 10 cm. Łodyga barszczu Sosnowskiego jest wewnątrz pusta, a na zewnątrz niekiedy porastają ją małe włoski. W dolnej części ma purpurowe plamki, natomiast na górze jest zielona;
  • korzeń palowy składający się z głównej odnogi i małych korzeni bocznych. Rośnie do aż 200 cm w głąb ziemi. Jego największa i najbardziej masywna części znajduje się 30 cm pod powierzchnią gruntu;
  • skrętoległe liście o średnicy do 150 cm. Mają krótkie, zaokrąglone ząbki;
  • kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach, którego średnica sięga do 50 cm;
  • owoce w postaci owalnej rozłupni. Mają one długość od 8 do 10 mm i składają się z dwóch części – niełupek. W każdej z nich znajduje się jedno nasiono. Owoce barszczu Sosnowskiego są początkowo owłosione, a z czasem zyskują oliwkowy odcień.

Pytania o barszcz Sosnowskiego

  • Czy barszcz Sosnowskiego jest groźny dla ludzi? 

Tak! W wydzielinie włosków gruczołowych oraz w sokach rośliny znajdują się furanokumaryny. Pod wpływem promieniowania UVA i UVB wiążą się one z DNA ludzkiej skóry. Wywołują wtedy odczyn fototoksyczny oraz oparzenia I i II stopnia. Furanokumaryny mają też właściwości kancerogenne i mogą powodować uszkodzenia płodu.

  • Czy są ofiary śmiertelne kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Tak. W 2015 roku na skutek poparzeń ciała wywołanych rośliną zmarła 67-letnia kobieta.

  • Czy barszcz Sosnowskiego można usunąć?

Tak – metodami mechanicznymi i chemicznymi. Roślinę wykopuje się lub wycina na wysokości korzenia tuż poniżej poziomu gruntu. Do jej usuwania stosuje się też herbicydy. 

  • Czy można spotkać barszcz Sosnowskiego w mieście?

Istnieje taka możliwość. Może on rosnąć na terenach, na których kiedyś go uprawiano – jako roślinę ozdobną lub na paszę.

  • Co zrobić w przypadku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

Skórę należy obficie przemyć zimną wodą i chronić ją przed słońcem przez minimum 48 h.

  • Z czym można pomylić barszcz Sosnowskiego?

Ta roślina jest podobna do kopru i arcydzięgla.

  • Jak kiedyś wykorzystywano barszcz Sosnowskiego?

Był on wyskrobywany jako pokarm dla zwierząt oraz jako roślina miododajna. Pszczelarze chętnie rozsiewali ją wokół pasiek. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas