Zwierzęta i ludzie w Gazie umierają z głodu. Lwy jedzą chleb zamiast mięsa

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

W Gazie od kilkunastu tygodni brakuje jedzenia. Zarówno mieszkańcy, jak i zwierzęta oraz pracownicy ogrodów zoologicznych stali się ofiarami wojny. Ludzie ukrywają się pomiędzy wygłodniałymi i osłabionymi zwierzętami.

Sytuacja zwierząt w zoo jest tragiczna. Zwierzęta umierają z wycieńczenia i z głodu.
Sytuacja zwierząt w zoo jest tragiczna. Zwierzęta umierają z wycieńczenia i z głodu.Mahmoud Issa/SOPA Images/LightRocketGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rafah to miasto położone w południowej części Okręgu Gazy. Prawie wszyscy mieszkańcy Gazy, czyli ponad 2 mln mieszkańców musiało opuścić domy ze względu na bombardowania. Na konflikcie izraelsko-palestyńskim cierpią też zwierzęta.

W Rafah pomiędzy zniszczonymi budynkami funkcjonuje też zoo, w którym obecnie schowało się wiele pozbawionych środków do życia osób. Ludzie szukają azylu pośród klatek, w których nadal przezywają zwierzęta - głodujące małpy, papugi i lwy.

Tragiczna sytuacja w Gazie. Ludzie i zwierzęta umierają z głodu

W prywatnym zoo w pobliżu zagród dla zwierząt stanęły rzędy prowizorycznych namiotów. Ludzie pośród klatek porozwieszali też sznurki na pranie. Jak donosi Agencja Reutera, wiele zwierząt głoduje, a tymczasowi mieszkańcy karmią je warzywami i chlebem.

Członkowie rodziny założycieli i właścicieli zoo zjechali się z różnych części Gazy w poszukiwaniu schronienia pośród zwierząt. W wyniku trwającego konfliktu zniszczone zostały ich domy, wiele osób zostało zabitych.

W Gazie brakuje jedzenia

Sytuacja zwierząt w zoo jest tragiczna. Zwierzęta umierają z wycieńczenia i z głodu. W placówce umarło już kilka małp, a pracownicy obawiają się o los nowo narodzonych lwiątek. Ich matka schudła w wyniku wymuszonej zmiany diety - zamiast mięsa, je chleb. Zwierzęta są tak wycieńczone, że nie mają siły się podnieść - donosi Agencja Reutera.

Według organów ONZ Gazie grozi klęska głodu. Izrael wstrzymał na początku wojny import żywności, leków, energii i paliw. Wielu Palestyńczyków twierdzi, że nie je codziennie.

Wielu światowych przywódców apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy. Wojna Izraela z Hamasem rozpoczęła się 7 października (od ataku Hamasu na Izrael). W wyniku ataku zginęło 1200 osób, a ok. 240 zostało uprowadzonych do Izraela.

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas