Żałoba szympansicy. Nosiła martwe młode przez trzy miesiące

Katarzyna Nowak

Opracowanie Polecamy Katarzyna Nowak

Rozdzierające serce sceny mieli okazję zobaczyć pracownicy zoo Bioparc w Walencji. Szympansica, której młode umarło, nosiła je przy sobie przez ok. trzy miesiące. To swoista żałoba charakterystyczna dla naczelnych. Żałoba zwierząt jest w wielu przypadkach niemniej złożona niż ludzka.

Obserwacje szympansicy dowodzą, że zwierzęta te mają wysoko rozwinięte emocje i podobnie jak ludzie są zdolne do odczuwania różnych stanów emocjonalnych
Obserwacje szympansicy dowodzą, że zwierzęta te mają wysoko rozwinięte emocje i podobnie jak ludzie są zdolne do odczuwania różnych stanów emocjonalnych/CanvaFacebook

Szympansica o imieniu Natalia z zoo Bioparc w Walencji urodziła młode w lutym. Tuż po porodzie zwierzę umarło. Matka nie oddała jednak swojego dziecka i nosiła je przez trzy miesiące przy sobie. Na nagraniach udostępnionych przez ogród zoologiczny widać jak szympansica przechodzi okres żałoby.

Niektórzy odwiedzający Bioparc byli zdziwieni, widząc szympansicę chodzącą po wybiegu z martwym potomkiem. Dyrektor zoo tłumaczył jednak, że matka nie odstępowała na krok nieżywego zwierzęcia od lutego i jest to forma żałoby charakterystyczna dla szympansów.

Żałoba szympansicy. Nosiła przy sobie martwe dziecko

Dyrektor ogrodu zoologicznego Miguel Casares poinformował w rozmowie z agencją Reuters, że Natalia przeżywała przez trzy miesiące wyjątkowo bolesny okres. Turyści, którzy poznali motywację zachowania szympansicy, mieli wykazywać zrozumienie dla tych trudnych okoliczności.

Opiekunowie szympansów uważnie przyglądają się Natalii. Według lokalnych mediów szympansica miała stracić innego potomka w 2018 r.

Obserwacje szympansicy dowodzą, że zwierzęta te mają wysoko rozwinięte emocje i, podobnie jak ludzie, są zdolne do odczuwania różnych stanów emocjonalnych: złości, rozpaczy i radości. Szympansy to także zwierzęta niezwykle społeczne, dlatego utrata bliskiego członka stada może być równoznaczna z tragedią i przeżywaniem żałoby.

Żałoba zwierząt. Złożona niemniej niż ludzka

Zwierzęta mają też swoje "rytuały pogrzebowe", np. szympansica Noel mieszkająca w Zambii po śmierci jej adoptowanego potomka próbowała oczyścić zęby zmarłego. W 1972 r. Jane Goodall zaobserwowała z kolei, jak młody szympans o imieniu Flint był tak przygnębiony po śmierci matki, że przestał jeść i umarł z wycieńczenia.

Szympansy w stanie wolnożyjącym widnieją w Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych IUCN jako zagrożone. Populacje szympansów stale się zmniejszają, począwszy od lat 80. XX w. Zwierzęta są poddane presji ze strony człowieka.

Żałoba w świecie zwierząt występuje u różnych gatunków - słoni, gęsi, waleni, czy wron. Niektóre z tych zwierząt "leczą" rany za pomocą nawiązywania nowych relacji, inne z kolei zagłębiają się w smutku.

Zostaw, nie porywaj. Młode ptaki powinniśmy zostawić w spokojuPolsat News

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas