Wilków w Polsce jest coraz więcej. Co z nimi począć? Założyli im obroże
Polscy naukowcy potwierdzają - liczba wilków w polskich lasach znacząco wzrosła w ostatnich latach. Zaskakująco zmienia się także ich zachowanie. Wszystkie te dane są zdobywane nie tylko w tradycyjny sposób, ale dzięki opaskom telemetrycznym zakładanym zwierzętom. O eksperymentach zespołu Uniwersytetu Gdańskiego opowiada Anna Gonia - Kuc w programie Czysta Polska na Polsat News.
Badania gdańskich naukowców nad wilkami rozpoczęły się 10 lat temu. Wówczas wilków na zachód od Wisły było bardzo niewiele. Obecnie żyje tu kilka wilczych rodzin.
- Nawet połowa terytorium zajmowanego przez daną rodzinę jest dzielona z innymi - opowiada Maciej Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego. - Wiele z tych grup jest ściśle ze sobą spokrewnionych, więc wówczas wilki dzielą się pożywieniem z krewniakami, a nie obcymi osobnikami.
To zaskakujące wnioski z badań zespołu dr Macieja Szewczyka, patrząc na terytorialność wilka znaną od wieków. Okazuje się, że drapieżniki potrafią się dzielić przestrzenią i zasobami pokarmu.
Nadajniki śledzą wilki. Działają 2 lata
Nadajnik zakładany zwierzętom składa się z baterii, nadajnika GPS i powinien działać dwa lata. Ten sprzęt namierza wilki. Aplikacja pozwala dzięki temu śledzić wędrówki drapieżników np. w poszukiwaniu partnerki, a potem miejsca bytowania wilczej rodziny. Naukowcy mogą szybko odszukać resztki ofiar wilków i zbadać je.
Zobacz również:
Badane są nie tylko ofiary, ale i ciała padłych wilków. Przyczyny ich śmierci są różne, ale chociaż myśliwi ostrzą sobie zęby na zabijanie tych zwierząt, więcej osobników ginie jednak nie od kuli myśliwego jak zastrzelony ostatnio w okolicach Starogardu Gdańskiego wilk Lego, a potrącone przez samochody. Populacja wilków jest też ograniczana ze względu na pasożyty i choroby wirusowe czy bakteryjne.
Badania wykazują też, że wilki nie kryją się jedynie w lasach. Gąszcz kukurydzy daje schronienie ssakom nawet do października. - Śmiejemy się, ze mamy nowy ekotyp wilka. To wilk kukurydziany - mówią naukowcy.