Waży się los europejskich wilków. "Polska jest mocno naciskana"

Katarzyna Nowak

Katarzyna Nowak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
2,4 tys.
Udostępnij

W środę, 25 września może zapaść decyzja w sprawie losu tysięcy wilków w Europie. Komisja Europejska zamierza doprowadzić do zmiany statusu prawnego tego drapieżnika. Polska może mieć w tej sprawie decydujący głos. Przyrodnicy ostrzegają przed fatalnymi skutkami ograniczenia statusu ochrony ssaka.

Respondenci z Polski w 90 proc. opowiedzieli się za utrzymaniem ochrony tych kluczowych i uratowanych niemal przed wyginięciem drapieżników
Respondenci z Polski w 90 proc. opowiedzieli się za utrzymaniem ochrony tych kluczowych i uratowanych niemal przed wyginięciem drapieżników123RF/PICSEL

W listopadzie 2023 r. w Europie zrobiło się głośno o wilkach. Ważą się losy ich ochrony, a w dyskusji niemałą rolę odegrała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która straciła swojego ulubionego kuca właśnie w wyniku ataku tego drapieżnika.

Po tym zdarzeniu jeszcze mocniej wybrzmiały głosy, że liczebność wilka w UE jest "za duża", drapieżniki zagrażają zwierzętom gospodarskim i być może należy zrewidować ochronę gatunku. Co w skrócie oznacza zezwolenie na odstrzał.

Jeszcze niedawno wilki w Europie były zagrożone wyginięciem. Powód tępienia wszędzie był podobny. Sytuacja może się powtórzyć.

W najbliższym czasie będą ważyć się losy wilków. Za “regulacją” populacji, polegającą na odstrzale zwierząt opowiadają się głównie myśliwi.PHILIPPE PSAILA/Science Photo Library/East NewsEast News

Straszenie wilkiem. Zapadnie ważna decyzja

Pomimo protestów przyrodników, którzy licznie i w międzynarodowym gronie przedstawili argumenty przeciw zmianie statusu ochrony wilka, Komisja Europejska powróciła do tej dyskusji. Dla wilków powrót do sprawy może mieć fatalne skutki.

Już w środę, 25 września 2024 r. odbędzie się posiedzenie Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER). Przedstawiciele będą prowadzić rozmowy na temat europejskiej przyrody.

W agendzie znalazła się propozycja zmiany statusu wilka ustalonej w ramach Konwencji Berneńskiej. Możliwe, że podczas środowego posiedzenia przedstawiciele krajów będą chcieli przenieść drapieżnika z załącznika II, który obejmuje europejskiego wilka ścisłą ochroną, do załącznika III, czyli "gatunków chronionych".

"Po takiej zmianie Komisja Europejska zamierza doprowadzić do zmiany statusu prawnego wilka w obrębie jej własnego prawodawstwa, czyli w Dyrektywie Siedliskowej" - ostrzega Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Przyrodnicy uważają, że Polska będzie mieć szczególny głos w tej dyskusji.

"Polska jest mocno naciskana przez KE, by poprzeć tę zmianę podczas środowego posiedzenia COREPER" - alarmuje stowarzyszenie.

Zmniejszenie statusu ochrony wilka. Przyrodnicy alarmują

Za wnioskiem KE opowiedziało się 12 krajów członkowskich, a przeciw oraz wstrzymujących się było 13 krajów. Wniosek zostanie przegłosowany, gdy zostanie poparty przez 14 krajów.

Przyrodnicy obawiają się, że strona polska zmieni zdanie i rząd poprze wniosek Komisji Europejskiej, a to odbędzie się pomimo protestu europejskich, a w tym polskich obywateli.

Ponad 300 organizacji pozarządowych wezwało Unię Europejską do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony wilkówwaitandshoot123RF/PICSEL

"W stworzonym w grudniu 2023 r. na potrzeby KE Raporcie "The situation of the wolf in the European Union – An In-depth Analysis" podkreślono, że znacząca większość (71 proc.) spośród ponad 18.500 respondentów opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu prawnego wilka w UE" - przytacza wyniki badań stowarzyszenie.

Respondenci z Polski w 90 proc. opowiedzieli się za utrzymaniem ochrony tych kluczowych i uratowanych niemal przed wyginięciem drapieżników.

W przyrodzie nie ma "za dużo"

Ponad 300 organizacji pozarządowych wezwało Unię Europejską do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony wilków. Ich zdaniem państwa członkowskie powinny wzmocnić ochronę wilków, a nie ją osłabiać. Organizacje wezwały również państwa członkowskie UE do odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej o obniżenie statusu ochrony wilków w Konwencji Berneńskiej.

Prof. Krzysztof Schmidt z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk mówił w rozmowie z Interią, że "w przyrodzie nie ma czegoś takiego jak "za dużo". - Po pierwsze, nie wiemy ile tych wilków dokładnie jest. Były próby ich policzenia, ale to trudne - mówił ekspert.

"Pomimo wyraźnego wzrostu, jest to liczebność niska w porównaniu do wielkości populacji innych dzikich zwierząt" - podkreśla Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Coraz więcej fotopułapek w lasachPolsat NewsPolsat News
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
1346
Super
relevant
386
Hahaha
haha
212
Szok
shock
173
Smutny
sad
91
Zły
angry
231
Lubię to
like
Super
relevant
2,4 tys.
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na