Strażacy uratowali łosia, który utknął na zamarzniętym jeziorze

Strażacy z Giżycka na Mazurach pomogli w piątek łosiowi, który utknął na śliskiej tafli zamarzniętego Jeziora Ryńskiego. Przetransportowali go w bezpieczne miejsce na brzegu przy pomocy uprzęży z lin i węży gaśniczych.

Strażacy z Giżycka uratowali łosia, który utknął na zamarzniętym jeziorze (zdj. ilustracyjne)
Strażacy z Giżycka uratowali łosia, który utknął na zamarzniętym jeziorze (zdj. ilustracyjne)123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Niecodzienna akcja została przeprowadzona w piątek na jeziorze Ryńskim w okolicach Rynu. Pomocy potrzebował łoś, który utknął na lodzie około 200-300 m od brzegu.

Mazury. Strażacy uratowali łosia

Potężnych rozmiarów zwierzę nie potrafiło samodzielnie opuścić śliskiej tafli, która w dodatku pokryta była cienką warstewką wody z roztopów. Było wyczerpane i bezradne.

Ratownikom udało się dotrzeć do łosia i przetransportować do brzegu. Przeciągnęli go po lodzie przy pomocy doraźnie przygotowanej "uprzęży" z węży pożarniczych i lin.

Łoś jest już bezpieczny

"Łoś jest już bezpieczny. Spokojnie odpoczywa sobie w trzcinach" - powiedział st. kpt. Mateusz Pupek z giżyckiej straży pożarnej.

Jak zauważył, podobne zdarzenia - dotyczące zwierząt na zamarzniętych jeziorach w okresie świątecznym - pomału stają się "tradycją" dla strażaków z Giżycka. W ubiegłym roku w Wigilię wspólnie z MOPR ratowali oni dwa łosie, pod którymi załamał się lód, przez co nie mogły o własnych silach wydostać się na brzeg.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas