Może żyć 50 lat i jest odporny. Gra w filmach i nosi wielkie ciężary

Większy niż osioł i wytrzymały jak koń. Przysłowiowym mułem zwykło się nazywać osoby nierozgarnięte, niezorganizowane, powolne i uparte. Ale muł wcale nie jest "przymulony". Jego cechy są chętnie wykorzystywane przez ludzi.

Muł, czyli zwierzę uznane za użytkowe
Muł, czyli zwierzę uznane za użytkoweUIG Nature EnvironmentEast News

Muł (Equus mulus) jest mieszańcem międzygatunkowym - krzyżówką ogiera konia z klaczą osła. Zwierzę posiada 63 chromosomy (w komórkach somatycznych człowieka jest 46 chromosomów). Nieparzysta liczba chromosomów powoduje, że muł nie może się rozmnażać. Tylko nieliczne samice mają taką zdolność, samce zaś w ogóle.

Po swoich rodzicach muł odziedziczył konkretne cechy, które człowiek uznał za przydatne podczas pracy.

Jak ludzie wykorzystują muły?

Obciążone pakunkami muły wspinające się po stromych zboczach to obraz, który niewątpliwie kojarzy się z tymi zwierzętami. Muł jest kwalifikowany jako zwierzę użytkowe i pociągowe. Wykorzystuje się go do przenoszenia ciężarów i określa jako zwierzę juczne (do tej grupy zalicza się też wielbłądy, konie, renifery i inne). Wytrzymały i wydajny muł jest wykorzystywany do dźwigania ciężarów osiągających wagę do 20 proc. masy ciała zwierzęcia, a osobnik może ważyć od ponad 300 do ponad 460 kg. 

Mieszaniec klaczy konia domowego i ogiera osła posiada cechy obu rodzicówUIG Nature EnvironmentEast News

Muły bywają również wykorzystywane jako zwierzęta terapeutyczne (onoterapia), między innymi z uwagi na wysokość sprzyjającą dosiadaniu i spokojne usposobienie. Zwierzęta ta występowały wielokrotnie w filmach, a jedną z najpopularniejszych w historii kina bohaterek jest samica Molly, która wystąpiła w aż siedmiu filmach z serii "Francis". Samica stała się gwiazdą wytwórni Universal w latach 50., a na planie filmowym zauroczyła ekipę swoimi długimi rzęsami i opanowaniem.

W Stanach Zjednoczonych wiele lat temu rozwinęła się z kolei moda na ujeżdżanie muła. Ci "sportowcy" nie reagują tak impulsywnie jak konie, dlatego "robią karierę" i w tej dziedzinie rozrywki.

Silny jak muł

Mieszaniec klaczy konia domowego i ogiera osła posiada cechy obu rodziców. Po koniu odziedziczył między innymi charakterystyczne zęby, kształt szyi i głowy oraz wysokość i włochaty ogon. Z kolei po ośle (matce) muł odziedziczył budowę ciała. Mieszaniec jest silny, cierpliwy i mądry, a nawet ma mniejsze zapotrzebowanie na pokarm i wodę niż konie. Muł jest roślinożerny.

Ten mieszaniec jest chętnie wybierany przez hodowców do pracy także ze względu na swoją długowieczność i siłę. VintageKidsEast News

Mieszaniec jest chętnie wybierany przez hodowców do pracy także ze względu na swoją długowieczność i siłę. 

Muły są hodowane głównie w Ameryce Północnej i Południowej, ale można spotkać je też w Azji i Europie - między innymi w Maroko, Grecji i we Włoszech. 

Skrzyżowanie ogiera konia domowego i klaczy osła oznacza z kolei narodziny osłomuła. Zwierzę dziedziczy większość cech po matce, dlatego nie jest tak chętnie hodowane i eksploatowane jak muł.

Zwierzęta w praskim zoo dostały tony lodu dla ochłodyAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas