Łódzkie zoo przywitało na świecie małego leniwca

Jak podaje Orientarium Zoo Łódź, w ogrodzie przyszedł na świat leniwiec. Stada innych gatunków również się powiększają. Łódzkie zoo przywitało w tym roku jeszcze dikdika i ślepowronę. Jak podaje administracja Orientarium, to już drugi leniwiec, który urodził się w łódzkim zoo.

W łódzkim zoo przyszedł na świat mały leniwiec
W łódzkim zoo przyszedł na świat mały leniwiec 123RF/PICSEL

Nowy członek łódzkiego zoo

Para leniwców, Lenka i Chaparro, która od 2019 r. mieszka w Orientarium Zoo Łódź, przywitała na świecie młode. Nowo narodzony leniwiec poł roku spędzi z matką, by następnie stać się samodzielnym i zadbać o własne potomstwo. Jest to już ich drugie dziecko. Zeszłorocznego maluszka można powydziwiać w pawilonie Nocny Świat, a tegorocznego w pawilonie Ameryki Południowej.

Nowonarodzonego leniwca można zobaczyć na wybiegu w towarzystwie matki. Mały jest bezpieczny w objęciach doświadczonej Lenki, która jest, jak podają władze zoo, niezwykle troskliwa i spokojna. Mimo powszechnego przekonania, że leniwce są niezwykle powolne i niezgrabne, wystarczy, że te zwierzęta znajdą się w koronach drzew i wtedy pokazują, na co naprawdę je stać.  

Leniwce nie takie leniwe

Leniwce charakteryzują się przede wszystkim silnymi i długimi kończynami, które służą im podczas wspinaczek po drzewach. Zakończone są długimi pazurami, pozwalającymi chwytać poszczególne gałęzie. Mimo że na ziemi wydają się niezwykle powolne i niezgrabne, to gdy tylko zaczynają wspinaczkę, potrafią być zadziwiająco sprawne. 

Długie i zagięte pazury, które świetnie sprawdzają się na wysokościach, niestety na ziemi przeszkadzają, co sprawia, że leniwce wydają się takie nieporadne. Są to ssaki roślinożerne, które posiadają powiększony przewód pokarmowy, przy czym jednocześnie mają zredukowane mięśnie.  

Co ciekawe leniwce regulują temperaturę swojego ciała nie poprzez procesy metaboliczne, jak większość ssaków, tylko wystawiają się na słońce lub cień w zależności od potrzeb. W związku z czym ich zapotrzebowanie kaloryczne jest o połowę mniejsze niż u innych ssaków o podobnych rozmiarach. 

Młody leniwiec to nie jedyny nowonarodzony członek rodziny łódzkiego zoo

Oprócz małego leniwca odwiedzający w Orientarium pawilon afrykański mogą zobaczyć również młodego dikdika, ssaka z rodziny wołowatych, rozmiarem dorównującego zającowi. Są to jedne z najmniejszych antylop na świecie. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta niezwykle płochliwe, co za tym idzie, trzeba niekiedy naprawdę wytężyć wzrok, aby wypatrzyć je pośród wysokich traw na wybiegu.  

Warto również zajrzeć do ptaków i gadów, tam również wykluły się młode. Możemy tam zobaczyć małego ślepowrona, który już nauczył się latać.  

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas