Jedyna na świecie żyrafa bez cętek otrzymała imię. Jest unikatowe
Jedyna na świecie żyrafa pozbawiona cętek właśnie otrzymała imię. Na zwycięską nazwę dla zwierzęcia zagłosowało aż 16 tys. osób.
Narodziny zwierząt w ogrodach zoologicznych są zawsze wydarzeniem, którym pracownicy chwalą się w sieci. Mała żyrafa siatkowana, która urodziła się 31 lipca w Zoo Brights w Tennessee w Stanach Zjednoczonych, zwróciła na siebie uwagę całego świata. Wszystko przez to, że nie ma ani jednej cętki - jest jednolitego koloru. Jest jedyną taką żyrafą obecnie żyjącą w ogrodach zoologicznych, a prawdopodobnie nawet na świecie.
Wyjątkowa żyrafa otrzymuje unikalne imię
W związku z narodzinami żyrafy pracownicy ogłosili głosowanie na imię dla wyjątkowego zwierzęcia. Wzięło w nim udział prawie 40 tys. osób. Na pierwszym miejscu znalazło się imię Kipekee, co w języku suahili oznacza "wyjątkowy", "unikalny".
"W przypadku wielu gości, z którymi rozmawialiśmy, było to najłatwiejsze do wymówienia dla dziecka imię" - powiedział w programie "Today" David Bright, dyrektor Brights Zoo.
Głosujący mogli wybrać jedno z czterech imion zaproponowanych przez ogród zoologiczny. Obok Kipekee znalazło się Firyali (co oznacza "niezwykły", "nadzwyczajny"), Shakiri (co oznacza "najpiękniejsza") i Jamella (co oznacza "jedyna o wielkiej urodzie"). Kipekee otrzymując 16 tys. głosów pokonało Shakiri, na które głosowało 10 tysięcy osób.
Ostatni raz przypadek narodzin żyrafy bez cętek miał miejsce w 1972 r. w Tokio. Jak zareagowało na nią stado? "Została natychmiast zaakceptowana przez pozostałe żyrafy. Traktują ją tak, jak ją postrzegają, nieróżniącą się od innych żyraf urodzonych w zoo" - poinformowali przedstawiciele ogrodu.
Wszyscy zwiedzający ogród mogą ją zobaczyć, ale pracownicy doradzają, że ze względu na wysokie temperatury lepiej przyjść we wcześniejszych godzinach. Po południu mają one tendencję do chowania się do pomieszczenia lub szukania zacienionych obszarów, z których trudniej ją dostrzec.
Czy w Polsce można zobaczyć żyrafę siatkowaną?
Żyrafy siatkowane żyją w Somalii, południowej Etiopii i północnej Kenii. Obecnie na wolności żyje około 16 tysięcy osobników. W 2018 została uznana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za zagrożoną wyginięciem, ale na szczęście populacja szybko się zwiększa.
Jeszcze w 2015 r. żyło około 8,5 tysiąca tych żyraf. W ogrodach zoologicznych przebywa 450 osobników. W Polsce można je zobaczyć w dwóch miejscach - w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu i ZOO Safari Borysew.