"Hotel" dla świń. Przemysłowa forma hodowli w ogniu krytyki

W 2018 r. w Chinach powstało kilka wielopiętrowych budynków przeznaczonych do hodowli świń. Uwagę świata zwrócił wówczas niepokojący trend przeobrażania hodowli przemysłowej w jeszcze bardziej nastawioną na zysk. W następnych latach powstawały kolejne molochy. Działacze na rzecz środowiska oskarżają teraz Bank Światowy o przykładanie ręki do rozwoju szkodliwych społecznie ferm przemysłowych.

"Hotel" dla świń, czyli współczesna odsłona przemysłowej hodowli zwierząt
"Hotel" dla świń, czyli współczesna odsłona przemysłowej hodowli zwierzątAgencja FORUM

Organizacje przyrodnicze i prozwierzęce apelują do Banku Światowego o zakończenie wspierania rozwoju przemysłowego chowu zwierząt. Jak wskazują amerykańscy działacze z grupy Friends of the Earth dalsze dotowanie przemysłowej produkcji zwierzęcej stanowi zagrożenie dla klimatu, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa żywnościowego.

Prosięta, czekające na transport w "fabryce wieprzowiny"Reuters / Forum

Pieniądze na masową hodowlę zwierząt

Zdanie grupy Friends of Earth podziela także organizacja  Compassion in World Farming, według której przemysłowa hodowla świń, np. ta utrzymywana w wielopiętrowych wieżowcach, budzi przerażenie wśród działaczy. W takich wieżowcach od co najmniej 6 lat hoduje się setki tysięcy świń w Chinach. Od tego czasu powstało wiele nowych "wieżowców dla zwierząt hodowlanych".

Obie organizacje wraz z innymi oddolnymi ruchami na rzecz środowiska kierują pismo do Ajaya Bangi, prezesa Banku Światowego. Piszą w nim o skutkach rozwoju przemysłowej hodowli na świecie - kryzysie klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej. Organizacje liczą, że Bank Światowy, który przyznaje, że chce walczyć ze zmianami klimatycznymi, stopniowo wycofa się z finansowania kontrowersyjnych metod chowu.

Przerażające wieżowce dla świń

Wielopiętrowe hotele na farmie Guangxi Yangxiang w Yaji Mountain Forest Park w prowincji Guangxi powstały w 2018 r. Szokowały wówczas nową formą przemysłowego chowu zwierząt - budynki wyglądające jak te z osiedli mieszkalnych miały służyć do hodowania świń. Jeden z budynków ma obecnie 7 pięter, inny aż 13. Taka forma chowu świń została wprowadzona ze względu na niższe koszty związane z zakupem gruntów - twierdziła firma Guangxi Yangxiang. 

Na fermie miało się rodzić rocznie 850 tys. prosiąt, które pod okiem pracowników przemieszczały się po budynku windą.

Międzynarodowa Korporacja Finansowa (część Banku Światowego) zatwierdziła w 2023 r. pożyczkę w wysokości prawie 44 mln dolarów chińskiej firmie Guangxi Yangxiang.

Organizacje przyrodnicze i prozwierzęce apelują do Banku Światowego o zakończenie wspierania rozwoju przemysłowego chowu zwierzątCFOTO / NurPhotoGetty Images

W 2023 r. ukazał się szokujący reportaż z Wuhan w ChinachDziennikarze "Reportu", korzystając ze specjalnych okularów zbliżających, pokazali z oddali budowany kompleks hodowli świń. W 26-piętrowym budynku znajdowały się piętra z lochami i knurami, a także piętra dla warchlaków. Zwierzęta przewożone były także windami. To prawdopodobnie nadal najwyższy na świecie "drapacz chmur", służący hodowli zwierząt przeznaczonych na wieprzowinę. W sumie na gigantycznej fermie w wieżowcu jest hodowane ok. 1,2 mln świń rocznie.

Dziennikarze Reportu wyrazili też obawy o zainteresowanie krajów europejskich tą masową formą hodowli zwierząt. W Chinach mieli się zjawić m.in. hiszpańscy przedstawiciele branży mięsnej.

Zobacz też: wiesz, ile jeść jajek dziennie? Eksperci się spierają

Zamek w Łańcucie i jego wspaniałe ogrodyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas