Szokujący reportaż z Chin. Dziennikarze pokazali wieżowce dla milionów świń

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

26-piętrowy budynek w Chinach to jedyna taka na świecie przemysłowa ferma świń. Włoscy dziennikarze pokazali niepublikowane wcześniej zdjęcia i filmy, obrazujące, w jakich warunkach izolacji będzie przebywać ponad milion zwierząt. Premierowe nagrania pokazano podczas emisji programu "Report", wyemitowanego na antenie włoskiej telewizji Rai3.

Dziennikarze włoskiej telewizji Rai pokazali wieżowce do hodowli świń, położone nieopodal miasta Wuhan
Dziennikarze włoskiej telewizji Rai pokazali wieżowce do hodowli świń, położone nieopodal miasta WuhanFacebook123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Po prawie czterech latach od wybuchu epidemii Covid-19 udaliśmy się do Wuhan, stolicy prowincji Hubei, liczącej 11 mln mieszkańców" - zapowiedziała autorka programu Giulia Innocenzi. "To tutaj wirus miał przenieść się ze zwierząt na ludzi" - dodała dziennikarka.

Dziennikarze "Reportu", korzystając ze specjalnych okularów zbliżających, pokazali z oddali budowany kompleks hodowli świń. Gotowy jest już 26-piętrowy budynek. Znajdują się tam piętra z lochami i knurami, a także piętra dla warchlaków. Zwierzęta przewożone są windami. To najwyższy na świecie "drapacz chmur" przeznaczony do hodowli trzody chlewnej. Tuż obok buduje się drugi wieżowiec. W sumie na gigantycznej fermie w wieżowcu będzie hodowane 1,2 mln świń rocznie.

Zdaniem ekspertów wybudowany kompleks to tykająca bomba ekologiczna. Według chińskiego rządu - odizolowany fort przeciw wirusom. Wątpliwe jest jednak, czy uda się odizolować świnie od wirusów.

Miliony świń w wieżowcu. Szokujące nagrania

Film autorów programu, opublikowany na Instagramie, odnotował w niedzielny wieczór ponad 2 mln wyświetleń.

Włoscy dziennikarze, po wielu staraniach we władzach prowincji, zostali wpuszczeni do innego, również wertykalnego kompleksu hodowlanego. Nie jest on jednak aż tak wysoki, jak ten obecnie budowany.

Chiński rząd nakazał budowę takich wysokościowych farm po tym, jak ostatni pomór świń zabił setki milionów zwierząt. Władze przestraszyły się, że może to wywołać głód. Chińczycy twierdzą, że wysokościowce są w stanie odizolować świnie od zewnątrz, chroniąc je przed chorobami i wirusami.

Izolacja świń. Niepokojący trend

Pracownicy (po jednym na 6 tys. świń) są zmuszeni mieszkać na farmie i mogą wychodzić tylko w ciągu czterech dni w miesiącu. Aby wejść do środka, muszą wziąć trzy prysznice, odbyć dzień kwarantanny i przejść test na choroby.

"Niepokojące jest to, że to 26-piętrową fermę kilka dni wcześniej odwiedziła oficjalna delegacja hiszpańska, zainteresowana tego typu rolnictwem. W największej hodowli na świecie gościli też przedsiębiorcy rolni z Holandii" - oznajmiła włoska dziennikarka.

Nielegalne składowisko odpadów na Śląskumateriały prasowe
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas