Gniazdo bocianów zajęli zaskakujący goście. Potem zaczęły się harce

Jeszcze nie tak dawno takie sceny byłyby typowe raczej dla Stanów Zjednoczonych albo Kanady, a teraz rozgrywają się w Polsce. Kamery umieszczone w gnieździe bocianów czarnych pod Nowym Tomyślem w Wielkopolsce uwieczniły parę szopów praczy, które zajmują siedlisko ptaków i... baraszkują w nim, wyprawiając miłosne harce. Bociany niebawem zaczną szykować się do odlotu, a wtedy szopy mogą zająć ich gniazda. Już to robią.

Fotopułapka uchwyciła jak do gniazda bocianów w Polsce wparowały szopy pracze
Fotopułapka uchwyciła jak do gniazda bocianów w Polsce wparowały szopy pracze123RF/PICSEL

Nie tak dawno informowaliśmy w Zielonej Interii o tym, jak wielkim problemem staje się w polskiej przyrodzie inwazyjny szop pracz, zwłaszcza dla ptaków zakładających spore, otwarte gniazda na drzewach, np. ptaków szponiastych. Szopy w zachodniej Polsce plądrują domy jastrzębi, bielików i niezwykle rzadkiego, unikalnego rybołowa. To wielki kłopot. 

Nagranie z gniazda bocianów. Nagle weszły do niego szopy

Na razie sprawa dotyczy zwłaszcza Zachodniopomorskiego i Lubuskiego, gdyż szop naciera na nasz kraj z zachodu, ale nowe nagrania z Wielkopolski pokazują, że i tu inwazyjny ssak zajmuje ptasie gniazda.

I to nie tylko ptaków szponiastych, ale i bocianów czarnych. To rzadki i bezcenny gatunek, który jest dobrym krewnym bociana białego. Znacznie mniej licznym, bo, o ile liczba par bocianów białych w Polsce sięga 50 tys., o tyle czarnych jest nieco ponad 1 tys. 

Bociany białe spotykane są na wsiach i w pobliżu ludzkich siedzib, ale hajstra, czyli bocian czarny, preferuje las i to na dodatek jego głębokie zakamarki. Tam, w ostępach leśnych, zakłada gniazda, które są monitorowane przez kamery zakładane np. przez Komitet Ochrony Orłów.

Bocian czarny jest rzadszy od białego i stroni od towarzystwa ludzi123RF/PICSEL

Szopy wtargnęły do gniazda bocianów czarnych

Na tym nagraniu możemy zobaczyć np. absolutnie unikatową sytuację, gdyż rodzina bocianów czarnych z lasu pod Bolewicami niedaleko Nowego Tomyśla (Wielkopolska, na zachód od Poznania w kierunku Lubuskiego) dochowała się aż pięciorga młodych. Wszystkie zostały odchowane i już opuszczają gniazdo. 

Jak mówi prof. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Komitetu Ochrony Orłów, pięcioro piskląt odchowanych przez parę bocianów to naprawdę niecodzienna sytuacja i spory sukces rodzicielski.

To niezwykłe gniazdo z Bolewicach pod Poznaniem to dobry przykład na to, co dzieje się teraz w polskich lasach. Krótko po opuszczeniu gniazda przez młode bociany czarne kamery uwieczniły sceny jeszcze bardziej osobliwe. 

W gnieździe pojawiła się para szopów praczy, która wtargnęła tu pod nieobecność ptaków. Zaczęła wyprawiać... miłosne harce. To rzadkie ujęcie takich scen w wykonaniu szopów w Polsce, które pokazuje, że czują się one u nas bardzo swobodnie, jak u siebie w domu. Rozmnażają się bez przeszkód i zajmują nowe terytoria i gniazda.

Ornitologowie z Komitetu Ochrony Orłów mówią, że to coraz częstsze przypadki. Szopy wkradają się do ptasich gniazd, np. bocianów czarnych, a także rybołowów, bielików, jastrzębi i innych głównie po to, by wykraść jaja. 

Ich sobiepaństwo jest jednak coraz większe i inwazyjne ssaki z Ameryki coraz częściej zajmują gniazda i wypierają z nich ptaki. - Można mówić o rywalizacji - uważa prof. Tadeusz Mizera. I dodaje, że te młode bociany jeszcze do gniazda wracają. Nie jest ono całkowicie opuszczone, ale tymczasowo. Szopy korzystają z okazji.

Szop pracz na niemieckim drzewieimago stock&peopleEast News

Inna kamera w gnieździe pod Wolsztynem na zachodnim skraju Wielkopolski pokazała jednak starcie szopa z bocianem czarnym. Ptak dziobem odgonił go od miejsca zamieszkania, które ssak chciał zapewne splądrować i może zająć. Na szczęście dla siebie bociany mają dość silne dzioby i szopy często przed nimi ustępują. Na razie.

- Szop to wielki problem dla naszych ptaków - mówi prof. Tadeusz Mizera. - Poza wilkiem nie ma w Polsce drapieżnika, który byłby w hierarchii wyżej od niego. Nie znam przypadku, by szop pracz znalazł się w menu drapieżnych ptaków szponiastych.

Martwe ptaki na ulicach Warszawy. Padają wrony, kawki i gołębiePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas