Ćwiczenie czyni mistrza. Ptaki, które nie trenują śpiewu zaczynają fałszować

Brak ćwiczeń sprawia, że ptaki śpiewają gorzej. Zeberki, które nie mogą śpiewać przez dwa tygodnie, śpiewają niższym tonem - ale szybko wracają do formy po wznowieniu praktyki.

Badacze odkryli, że ptaki, które nie używają swojego głosu mają potem problem ze śpiewem w odpowiedniej tonacji. Okazuje się, że to kwestia wyćwiczenia mięśni
Badacze odkryli, że ptaki, które nie używają swojego głosu mają potem problem ze śpiewem w odpowiedniej tonacji. Okazuje się, że to kwestia wyćwiczenia mięśni 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zeberki (Taeniopygia guttata) muszą codziennie ćwiczyć śpiew. Bez tego wychodzą z formy i zaczynają fałszować. Ptaki uczą się w ciągu pierwszych 90 dni życia unikalnych piosenek, które potem, z wariacjami, śpiewają przez całe życie. Jeśli jednak przez dwa tygodnie nie są w stanie śpiewać, ptaki śpiewają krócej i w niższej tonacji.

Trudno śpiewać z kamieniem u szyi

Badanie ptaków przeprowadził Satoshi Kojima z Koreańskiego Instytutu Badań nad Mózgiem. Piosenki służą do wabienia partnerów, ale nie jest jasne, dlaczego ptaki śpiewają nawet gdy są odizolowane od innych przedstawicieli swojego gatunku.

Kojima i jego koledzy powstrzymali 16 dorosłych samców zięb zebry od śpiewania przez dwa tygodnie. Zrobili to, umieszczając niewielkie ciężarki na szyjach ptaków, które uniemożliwiały im przyjęcie pozycji umożliwiającej śpiewanie, ale nie wpływały na ich zdolność do jedzenia i picia. Naukowcy usuwali ciężarek w nocy, ponieważ ptaki zazwyczaj nie śpiewają o tej porze.

"Uważamy, że jeśli odpowiadające za śpiew mięśnie słabną, ptaki nie mogą wydawać dźwięków o wysokiej częstotliwości i wysokim tonie" - mówi Kojima. Po dwóch tygodniach ponownego śpiewania zięby odzyskiwały poprzedni "głos".

Ptaki do śpiewu potrzebują sprawnych mięśni

Co ciekawe, takie same wyniki dotyczyły ptaków, które utraciły słuch. Sugeruje to, że spadek formy jest spowodowany zanikiem nieużywanych mięśni - zwłaszcza mięśni narządów głosowych, zwanych mięśniami strzykawkowymi - a nie brakiem słuchowego sprzężenia zwrotnego.

Badacze skupili się na jednym gatunku, ale wszystko wskazuje na to, że to samo zjawisko może dotyczyć wszystkich śpiewających ptaków. "Podejrzewam, że inne śpiewające ptaki również muszą codziennie ćwiczyć, aby utrzymać swoje umiejętności" - mówi badacz.

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan. Ciepłolubne ptaki pokochały PolskęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas