Psy bernardyny mają nowe zadanie. Nadal ratują ludzi, ale w inny sposób

Bernardyn jest ukochaną i narodową rasą Szwajcarii. Pies jest doskonałym towarzyszem i ratownikiem górskim. W kraju psy te pełnią jednak o wiele więcej funkcji. "Działają cuda" - mówi o bernardynach zajmująca się nimi działaczka.

Bernardyny przedstawiane są często z niewielką beczką przyczepioną do obroży - miała ona zawierać brandy dla osób czekających na ratunek w górach
Bernardyny przedstawiane są często z niewielką beczką przyczepioną do obroży - miała ona zawierać brandy dla osób czekających na ratunek w górach123RF/PICSEL

Bernardyn to rasa psów wyhodowana prawdopodobnie przez mnichów szwajcarskich (Przełęcz św. Bernarda). Z miłości do tej rasy Szwajcarzy uczynili ją narodową, a pies jest do dziś symbolem skutecznego ratownictwa górskiego. W Szwajcarii bernardyny cieszą się wielkim uznaniem, choć osobniki tej rasy nie są już tak często spotykane. Psy pełnią jednak wiele funkcji i uchodzą za zwierzęta niezwykle towarzyskie.

Bernardyn to nie tylko ratownik górski

Bernardyn jest znany na całym świecie jako członek górskich akcji ratowniczych. W beczce na szyi miał nosić alkohol przeznaczony dla osoby, która uległa wypadkowi. Szwajcarzy kochają bernardyny także za inne formy pomocy, jakimi wspierają i pocieszają ludzi. 

Fundacja Barry (La Fondattion Barry) od 2005 r. przewodzi najstarszej na świecie hodowli św. Bernarda zlokalizowanej wysoko w szwajcarskich górach. Przygotowała psy na pełnienie dodatkowej roli - terapeutów i edukatorów.

"Bernardyn jest rasą, która działa społecznie" - powiedziała Agencji Reutera Andrea Zollinger, rzeczniczka fundacji. "Psy pracują w szpitalach i w domach opieki z seniorami. Pomagają osobom będącym w trakcie terapii, spotykają się z chorymi dziećmi i więźniami. Działają cuda" - mówi Zollinger, która twierdzi, że psy kochają swoje zajęcia i pomagają lekarzom.

Każdego roku psy św. Bernarda biorą udział w ok. 600 akcjach w całej Szwajcarii. 

Ulubione psy SzwajcarówMARCO LEONARDI/East NewsEast News

Potomkowie wielkiego Barry'ego

Niedawno w fundacji urodziły się szczenięta, które są potomkami Barry'ego I, czyli bernardyna, który na początku XIX w. uratował życie ponad 40 osób na Przełęczy św. Bernarda. Barry I pomagał pielgrzymom i podróżnikom przejść przez wymagające Alpy. W XIX w. ugruntowała się reputacja tych dzielnych psów. Wszyscy Szwajcarzy wiedzieli, że rasa ta ma unikatowe zdolności ratownicze.

Według fundacji Barry rasa ta może poszczycić się świetnym węchem, a psy od kilku wieków są nadal narodową dumą Szwajcarów.

Bobry zbudowały rekordową tamę. Ma prawie dwa metry wysokościPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas