Polacy kochają psy. Gdzie w Polsce można wejść z psem?

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Wielu z nas opiekuje się psami. Szacuje się, że nawet połowa Polaków "posiada" w domu pupila. W związku z tym poszukiwane są przestrzenie, w których możemy usiąść, przejść, czy odpocząć z psem. Gdzie w Polsce można wejść z psem, a gdzie nie?

Gdzie można wejść z psem?
Gdzie można wejść z psem?AFPEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W Polsce powoli wzrasta świadomość ekologiczna i klimatyczna, a w parze z tym empatia w stosunku do wybranych zwierząt. Wśród nich są z całą pewnością psy. Gdyby nie obrazki przedstawiające zwierzęta przypięte łańcuchem do budy, wychudzone porzucone psy, czy wyrzucone z samochodów szczeniaki, można by śmiało powiedzieć, że Polacy kochają psy. 

A jeśli kochają, to znaczy, że nie tylko chcą zostawiać zwierzęta w domu, a spacerować z nimi i przebywać w różnych miejscach.

Czy Polska to "piesolubny" kraj, pozwalający spędzać czas z psem w miejscach publicznych poza domem?

Polska. Nie ma zakazu wprowadzania psa do sklepu

Spędzamy z psami coraz więcej czasu i traktujemy je jako członków rodziny. Poszukujemy więc miejsc przyjaznym psom. Chodzimy do parków, lasów, nad wodę, w góry i inne miejsca na zewnątrz. Większy problem zaczyna się tam, gdzie są sklepy, restauracje, obiekty kultury, hotele, czy nawet cmentarze. Nie w każde miejsce będzie można wejść z psem, ale nie reguluje tego polskie prawo.

Trzeba wiedzieć, że polskie prawo nie zabrania wprowadzania psów do sklepów lub innych tego typu miejsc. Główny Inspektor Sanitarny również informuje, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania psów np. do restauracji pod warunkiem zachowania zasad higieny.

Nie istnieje też zakaz wyprowadzania psów wokół bloków - zarządca budynku nie może zakazać wychodzenia z psem na zewnątrz.

Mimo tego nie wejdziemy z psem wszędzie, choć miejsc, które umożliwiają wejście z psem, jest więcej niż jeszcze kilka lat temu. Pomocne są tez samorządy, które wyznaczają miejsca dedykowane psiarzom, np. wybieg dla zwierząt.

Dog friendly, czyli miejsca przyjazne psom

O tym, gdzie można wejść z psem, decyduje np. właściciel lokalu lub zarządca budynku. Zwierzoluby zazwyczaj wiedzą, do których galerii handlowych oraz restauracji będą mogli przyprowadzić psa. Dla tych, którzy chcą sprawdzić gdzie można wziąć zwierzaka pomocna będzie wyszukiwarka gdziezpsem.pl.

W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc "dog friendly". Takim mianem określają się np. sklepy budowalne Leroy Merlin, wybrane drogerie Pigment i Jaśmin, trójmiejskie galerie handlowe, warszawskie Koszyki, krakowska Bonarka i wiele innych miejsc.

Najlepiej dzwonić i pytać, ponieważ im więcej takich pytań otrzyma dane miejsce, być może zrewiduje swoje regulacja na rzecz miłośników psów.

Pies w autobusie i pociągu

Psy mogą śmiało podróżować z nami w środkach komunikacji miejskiej, czyli w autobusach i pociągach. Kierowca nie może nas wyrzucić z psem ze środka lokomocji, o ile dostosowlaiśmy się do zasad określonych w regulaminie. I tak w niektórych zasadach przejazdu autobusem znajdziemy informację, że psu trzeba założyć kaganiec. W większości przypadków nie musimy kupować biletu dla psa. Sprawa wygląda inaczej w pociągu.

Pies może podróżować z nami również w pociągu, zarówno kolejami aglomercyjnymi, jak i połączeniami międzymiastowymi. W tych środkach lokomocji obowiązuje zakup biletu dla psa. Opłata za taki przejazd z psem jest stała i wynosi ok. 15 zł.

Na krótszych trasach za przejazd psa w pociągu zapłacimy ok. 5 zł.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas